szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szlovák miniszterelnök szerint akkor sincs semmi veszve, ha nem születik meg januárban sem a megállapodás.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Orbán kész kétoldalú alapon anyagilag segíteni Ukrajnát, mintegy 350 millió eurót adományozva, ami egy 17 milliárd eurós támogatási csomag magyar részaránya lenne – írja az Aktuality.sk Robert Fico szlovák miniszterelnöknek az Európai Tanács brüsszeli ülését követő nyilatkozatát idézve.

Meggyőződése, hogy az EU hosszú távú költségvetésének felülvizsgálatát csak azért javasolták, hogy keresztül tudják vinni az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós pénzügyi segélyt – jelentette ki a szlovák kormányfő.

„Nem született megállapodás, mert felmerült egy másik vélemény is, amit tiszteletben kellett tartanunk” – mondta Fico Orbán Viktor magyar miniszterelnök vétójára utalva.

Gyükeri Mercédesz: Mi így vétózunk, jó?!

Kétnapos színjáték végén Orbán Viktor új politikai fogalommal gazdagította a világot: a konstruktív megfutamodással. Egy célját ezzel mindenképpen elérte: most róla beszél mindenki az annyira lenézett nyugati világban. Vélemény.

Orbán azért vétózott, mert az unió hosszútávú költségvetésének módosítása megnövelte volna a helyreállítási alapból származó hitelek kamatterheit is, Magyarországot viszont korábban, korrupciós aggályok miatt elzárták ezektől a pénzektől, a kormány pedig nem akarja egy olyan hitel megnövekedett terheit fizetni, amiből egy centet sem látott eddig. Ezt fejtette ki korábban Orbán Balázs is, a magyar miniszterelnök politikai igazgatója is, amikor megindokolta Orbán vétóját.

Fico szerint ráadásul akkor sincsen semmi baj, ha januárban sem jön létre a megállapodás, mivel úgy véli, hogy az EU-nak van pénze arra, hogy 2024-ben is havonta 1,5 milliárd eurót küldjön Ukrajnának, ahogyan azt 2023-ban is tette, amikor az Európai Bizottság ezen az összegen keresztül biztosította a háború sújtotta országban az állam normális működését, valamint a bérek és nyugdíjak kifizetését.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.