Tényleg 5-6 százalékos infláció várható jövőre?

2023. dec 18. 18:00
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
A kormány jövő évre vonatkozó inflációs előrejelzése sokkal közelebb áll a piaci várakozásokhoz, mint tavaly / Fotó: Northfoto

A kormány jövő évre vonatkozó inflációs előrejelzése sokkal közelebb áll a piaci várakozásokhoz, mint tavaly / Fotó: Northfoto

Tóth Leventét, a Bank360 vezető elemzőjét a jövő évi áremelkedésekről kérdeztük.

Jövőre 5-6 százalékos lehet az infláció, erről beszélt a minap Tóth Tibor pénzügyminisztériumi államtitkár. Túlontúl optimista, avagy reális prognózis ez?

— Már a költségvetésben is 6 százalékos inflációval számolt a kormány 2024-re, a nyugdíjakat is ennyivel emelik meg. Szemben a tavalyi évvel, amikor a piac az első perctől kezdve nem hitte el a kormány inflációs előrejelzését, a mostani egybevág az elemzői várakozásokkal is. Fontos hangsúlyozni, hogy az 5-6 százalék jóval magasabb, mint ami az árstabilitáshoz szükséges lenne.

Lesznek olyan, mindenkit érintő területek, például az építőipar, a kiskereskedelem, amelyeknél a várható 6 százalékot meghaladó drágulásra kell számítani?

— 2024 egy nyugodtabb esztendőnek tűnik. Nem látszik olyan ágazat, ahol az átlagtól jelentősen eltérő inflációs hatás jelentkezne. Az elmúlt években egy-egy területen tapasztalt kiugró drágulás a cégek megnövekedett energiaköltségeire voltak visszavezethetőek, ám ilyen hatás jövőre nem várható.

Január 1-jétől literenként 41 forinttal drágulnak az üzemanyagok a jövedékiadó-emelés miatt. Ez nagyban befolyásolja majd az inflációt?

— Egyértelműen gyorsítja majd az inflációt, de ez már hónapok óta tudható, tehát a kormány 6 százalékos becslésében is számoltak ezzel. Az üzemanyagárak jelentős mértékben befolyásolhatják a drágulást, nyáron például feljebb lökték az inflációt, ősszel pedig visszahúzták.

Milyen egyéb tényezők, veszélyek lehetnek hatással az árakra?

— Az infláció csökkenésében nagy szerepet játszott, hogy az emberek elkezdtek spórolni, ám jövőre 10 százalék körüli lehet az átlagos béremelkedés, ami élénkítheti a fogyasztást és áremelkedéshez is vezethet. Másik szempont, hogy tartható lesz-e az euró-forint idei, 380 körüli árfolyama. Jelenleg úgy tűnik, akár 400-ra is emelkedhet jövőre, ami az importált termékek áránál éreztetheti a hatását.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

infláció

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

infláció drágulás 2024 pénz