szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Kínában folytatódik a korrupcióellenes kampány, melyet Hszi Csin-ping elnök több mint egy évtizede folytat, hogy megerősítse hatalmát. Most a 60 ezer milliárd dolláros pénzügyi világ van soron Kínában.

Hamis hitelpiramist épített a Bank of China egyik helyi vezetője és két tettestársa, akik az ítélet szerint 2,3 milliárd jüanhoz jutottak ily módon - ez körülbelül 325 millió dollárnak felel meg, forintban pedig nagyjából 114 milliárdot jelent. Hszü Kuocsün a Bank of China dél-kínai részlegét vezette nyolc éven keresztül, és ezalatt sikerült ilyen csinos összeghez jutnia bűntársaival együtt. A China Daily szerint a lopott pénzt jórészt sikerült visszaszerezni: 2 milliárd jüan visszajutott a Bank of Chinához.

Hszü igazgató sejtette, hogy mi vár rá, ezért az USA-ba menekült, de onnan kiadták.

Hszi Csin-ping elnök: lesújtunk a hedonista életstílusra!

Kínában megállt az életszínvonal dinamikus növekedése viszont a szakadék az elit és a lakosság többsége között tovább nőtt. Hszi Csin-ping elnök emiatt úgy fogalmazott, hogy „a kommunista párt legitimitása azon múlik, mennyire leszünk képesek lesújtani a korrupcióra és a hedonista életmódra.”

A BBC pekingi tudósítója arról számol be, hogy az elmúlt hónapokban egyre másra születnek a súlyos ítéletek, melyek célja a pénzügyi világ megrendszabályozása Kínában.

Októberben letartóztatták a Bank of China elnökét is, ügyében még nem született ítélet. Liu bankelnök márciusban mondott le tisztségéről. Szeptemberben Kína egyik legnagyobb biztosítójának elnök vezérigazgatóját ítélték el korrupció miatt: ő is életfogytiglant kapott, de ehhez hozzátették, hogy sosem szabadulhat.

Szigorúbban ellenőrzik a pénzvilágot Pekingben

A hétvégén rendeletet adott ki az Államtanács arról, hogy május elsejétől új szabályok lépnek érvénybe a nem banki fizetések rendszerében. E szerint a kockázat menedzselését hatékonyabban kell végezni és vigyázni kell az ügyfelek adatainak védelmére. Szigorítják az ellenőrzést „a pénzügyi szektor stabilitása“ érdekében. Mit jelent ez a gyakorlatban? A pekingi Global Times szerint például azt, hogy szigorúan tilos lesz a dokumentumok meghamisítása. Ha ezt rendeletben kell újra meghirdetni, akkor ez azt mutatja, hogy a hamisítás, melyet a Bank of China lebukott főnöke nagyban űzött, meglehetősen elterjedt gyakorlat Kínában.

Az Államtanács rendelete hangsúlyozza a transzparencia fontosságát a pénzintézetek számára, de ez nem azt jelenti, hogy az ügyfelek vagy a külvilág hiteles adatokhoz juthatnak, hanem azt, hogy a kormányzat a jövőben jobban ellenőrizhesse a pénzmozgást, mert Pekingben komolyan tartanak attól, hogy bedőlhetnek a hitel piramisok, és ezzel veszélybe kerülhet a pénzügyi stabilitás Kínában.