Mit tud az erdőkről? Tízből kilenc ember nem tud válaszolni ezekre a kérdésekre, pedig érdekes – kvíz

2023. dec 19. 14:35
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Kocsányos tölgy (Quercus robur): A hazaiak közül a leggyakoribb tölgyfaj. 35-40 méter magasra nő, egyes példányai 500 évnél is tovább élhetnek. Kérge sötétbarna, mélyen hasadozott. Közelről könnyen felismerhető levelei karéjos széléről. Ez a levélforma szerepel az erdészek, vadászok jelképeiben. Nem csak kitűnő keményfája miatt értékes, melyből régen hajókat, bútorokat készítettek, de annak idején a hatalmas tölgymakkterméssel hizlalták a disznókat is. / Fotó_Getty Images

Az erdők a Föld talán legkomplexebb életközösségei / Fotó_Getty Images

Az erdők a biológiai sokféleség fenntartása mellett olyan alapvető szolgáltatásokat nyújtanak számunkra, mint a tiszta ivóvíz, tiszta levegő, klímaszabályozás, faanyag vagy a kikapcsolódási lehetőségek, éppen ezért megóvásuk és helyreállításuk elengedhetetlen. Nézzük, mit tudunk az erdőkről! Kellemes időtöltést és sok sikert kívánunk a kvízhez!

Melyik ma Magyarország legjellemzőbb erdőfajtája?

Cseresek és tölgyesek
Fenyvesek
Bükkösök
Cseresek és tölgyesek Következő kérdés
Hazánk legjellemzőbb erdeje a dombságainkban, hegyeinken 450 méter magasságig található cseresek és tölgyesek. Ezekre az erdőkre a laza lombkoronaszint jellemző, ami jól átengedi a fényt. Ezért itt fejlett az aljnövényzet tavasszal, nyáron pedig rengeteg virág díszíti.

Mikor jöttek létre az első erdők a Földön?

Mintegy 40–20 millió évvel ezelőtt
Mintegy 390–360 millió évvel ezelőtt
Mintegy 600 millió évvel ezelőtt
Mintegy 390–360 millió évvel ezelőtt Következő kérdés
A kutatók abból indulnak ki, hogy közel 390–360 millió évvel ezelőtt a növények a stabil szállítószövet sűrű hálózatát fejlesztették ki, amely a mai fák anyagára emlékeztet. A kutatók méteres átmérőjű szárú (Cladoxylopsidák), páfrányszerű növényeket elemeztek, amelyek mintegy 374 millió évvel ezelőtt éltek és erdőszerűen nőttek. Ezzel közel egyidejűleg keletkezett az Archaeopteris nevű korai fa, amelynek anyaga leginkább a mai tűlevelűekéhez hasonlít.

Mi mindent vesz fel egy fa a levegőből?

Szén-dioxidot, ózont, kén-dioxidot
Rádiumot és talliumot
Szén-dioxidot, ózont, kén-dioxidot Következő kérdés
A klímaváltozás szempontjából releváns szén-dioxid mellett, amely a levelekben oxigénné alakul, a fák egészséget károsító gázokat is felvesznek. Ezek közé tartozik az ózon, a kén-dioxid és a nitrogén-oxid. A leginkább ipari kibocsátásból ismert kén-dioxid számít a „savas eső” legfőbb okozójának. Az erdők elhalása kapcsán folytatott vita komolyan meghatározta az 1980-as évek politikáját. A gázok kibocsátását jelentősen csökkentették, az erdők helyzete javult. Egy kifejlett fa naponta több tízezer köbméter levegő „megtisztítására” képes.

Az alábbi állatok közül melyik nem tartozik a csúcsragadozók közé?

A farkas
A róka
A hiúz
A róka Következő kérdés
Az úgynevezett csúcsragadozók a tápláléklánc legtetején állnak, és a környezetükben általában nincs természetes ellenségük. Ez igaz például a farkasra, a hiúzra vagy a medvére, a rókára azonban nem – mert ők nagyon is bekerülhetnek táplálékként a hiúzok vagy a farkasok látóterébe.

Mi a kambium?

A fák egyik növekedési rétege
Földtörténeti korszak
A gyökérzet
A fák egyik növekedési rétege Következő kérdés
A kambium nevű réteg – leegyszerűsítve -, a fa kérge alatt helyezkedik el, másodlagos osztódó szövetréteg, amely felelős a fa vastagságáért. Kérjük, ne tévessze össze a kambriummal, amely a földtörténet egyik korszaka

Ki írta a „Hallgatag erdő“ című dalt?

Joseph von Eichendorff
Gryllus Vilmos
Robert Schumann
Gryllus Vilmos Következő kérdés
„Hallgatag erdő, titkot rejtő, mondd el, a mélyed mit rejt néked? – Rejtem a tölgyet, rejtem a gombát, rejtem az őzet, rejtem a rókát, rejtem a fészket, benne a pintyet, patakot, kérget, kavicsot, kincset.” A gyermekdal szövegét és zenéjét Gryllus Vilmos Kossuth-díjas zenész, előadóművész, zeneszerző írta. 1969-ben alapította meg a Kaláka együttest. 1980-ban Levente Péterrel és Döbrentey Ildikóval a Ki kopog? című rádióműsorban lépett fel. 1991-től Levente Péterrel közösen készítették a Magyar Televízióban bemutatott Égből pottyant mesék sorozatot.

Mi a tapló?

Faanyag
Egy gomba
Fakéreg
Egy gomba Következő kérdés
A kiszárított bükkfataplót (Fomes fomentarius) – a likacsosgombafélék családjába tartozó taplógombafaj – régen tűzgyújtáshoz használták, a szálas rész könnyen lángra kap, míg a keményebb részek órákig parázslanak. Megtalálták az 5000 évvel ezelőtt meghalt, jégbe fagyott ember, Ötzi holmijai között is. A gyógyászatban évezredek, már az ókori görögök óta ismert. Vérzés-, gyulladás- és fájdalomcsillapító, fertőzésterjedést gátló, vércukor- és koleszterinszint-csökkentő hatásokat tulajdonítanak neki. A magyar népi gyógyászatban főként vérzéscsillapításra használták sebtapasz helyett, főleg a Székelyföldön.
A te pontszámod:
Oszd meg az eredményed:
Megosztás
Tweet
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

erdő. kocsányos tölgy tölgy csúcsragadozó