szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy elszámolási vita miatt a közlekedési minisztérium kivágná a fővárosból a település határán belül közlekedő vonatokat, HÉV-eket, Volán-buszokat. A minisztérium a fővárosnak adott – amúgy is nagyon kevés – támogatást is felülvizsgálja.

Megszűnik, pontosabban nem hosszabbítják meg a 2023. december 31-én lejáró szerződéssel létrejött, úgynevezett hibrid modellt a HÉV-vonalak és -járatok, illetve az agglomerációs buszjáratok üzemeltetését illetően – értesült az Index kormányzati forrásokból.

A lap úgy tudja, az Építési és Közlekedési Minisztérium álláspontja szerint Budapest Főváros Önkormányzata mintegy 2 milliárd forinttal tartozik az állami közszolgáltatónak, és mivel az ÉKM ajánlatát az önkormányzat nem fogadta el, így a 2022. év pénzügyi zárása nem történt meg.

A jövőben csak a MÁV vagy a Volán által értékesített jegyekkel vagy bérletekkel lehet használni a vonatokat, héveket és a buszokat Budapesten és az agglomerációban.

Jelenleg az a rendszer, hogy a főváros területén belül a MÁV-Volán járatain érvényesek a fővárosi bérletek, a főváros területén nyújtott szolgáltatásokért a főváros/BKK fizet a MÁV-Volánnak.

Ha a budapesti bérletek nem lennének érvényesek a MÁV (beleértve a HÉV-eket) járatain, hanem azokra külön jegyet/bérletet kellene váltani, az értelemszerűen sok budapesti életét megbonyolítaná.

Az Index szerint „kiegyenlítésre kerül” Budapest közösségi közlekedésének „aránytalan állami támogatási előnye”. A költségvetés jelenleg évi 12 milliárd forintot fizet a fővárosi önkormányzatnak a közösségi közlekedés működtetésének támogatására. Ez az összeg egyébként évek óta változatlan, és ami azt illeti, régen magasabb volt, a Fidesz csökkentette erre a szintre.

A szakmailag elfogadott ökölszabály szerint a területi (ön)kormányzatnak, a központi kormányzatnak és az utasoknak egyharmados arányban egészséges finanszírozniuk a tömegközlekedést. Ez a fővárosban közel sem valósul meg, a 12 milliárd forintos támogatáson felül az állam kompenzációt fizet a kedvezményesen utazók (pl. nyugdíjasok, kisgyerekek) után. E támogatás szorzói szintén hosszú évek óta változatlanok, már Tarlós István főpolgármester is hiába küzdött az emelésükért.

A fővárosi tömegközlekedés helyzetéről és finanszírozásáról ebben az interjúban beszélgettünk Walter Katalin BKK-vezérrel.