szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kommentekben érkező panaszok alapján főleg azok a rendelések nem érkeznek meg, melyeket az eMAG Sameday nevű, saját futárcége kezel.

Az eMAG online kereskedő magyar Facebook-oldalán olvasható ügyfélkommentek szerint akár heteket is késnek a cégtől rendelt csomagok, és vannak olyan esetek, ahol már több mint egy hónapja várják az áru kiszállítását az ügyfelek. A visszajelzések alapján úgy tűnik, a vásárlók a társaság Sameday nevű saját futárcége által szállított csomagokkal kapcsolatban tapasztalnak problémát.

Az eMAG Magyarország és a Sameday Magyarország karácsonyi Facebook-posztjai alatt sorakozó felháborodott kommentek alapján nem csak az a gond, hogy nagy késésben vannak a csomagok, és karácsonyig már nem is biztos, hogy megérkeznek az ajándékok, hanem az is, hogy az internetes csomagkövető szolgáltatás olykor ad hoc módon frissül, az ott jelzett kiszállítási státusz alapján nem lehet a valós kiszállítás időpontjára következtetni.

„Anyámnak ma jön a csomagja, aminek 13-án kellett volna, és úgy, hogy nem frissült a rendszer, hogy hol tart a cucc, egyszer csak kapott egy smst a futárcégtől, hogy akkor ma jönnek."

– ez például egy sztori a sok hasonló közül, ahogy ez is:

„Nekem egy november közepén rendelt csomagommal indult el a futár a hét elején, csak hogy kapjak tegnap egy sms-t, hogy hát sajnos késik, „vagy még ma, vagy három munkanapon belül" megkapom."

A megosztott történetek szerint a csomagátvevő automatába való kiszállítás sem működik rendesen. A futárcég rendeléskövetője szerint a csomagok olykor több nappal azután sem indulnak el valójában a cél felé, hogy a rendeléskor közölt várható kiszállítási időpont már rég elmúlt. Visszatérő probléma, hogy a rendeléskövető szerint a futár ugyan kivitte a csomagot az átvevőszekrénybe, de abban nem volt szabad hely, így visszavitte a csomagot a központba azzal, hogy később újra megpróbálja kiszállítani. De a kísérletek közt egy hét is eltelik.

Egy zárt Facebook-csoportban pedig ez olvasható:

„a Sameday nevűre bízták a csomagot. Tegnap kaptam sms-t, hogy aznap hozzák - nem hozták, nem hívtak, a nyomon követős oldalon ennyi szerepel: „szállításod nem sikerült". A neten található egyetlen telefonszámuk nem működik. Az sms-ben meg volt adva a futár telefonszáma, ma sokadik próbálkozásra sikerült elérnem. Közölte, hogy ide hozzánk nem is ő szállít, továbbá, hogy semmilyen elérhetőséget nem tud adni a központhoz."

A futárcéget több beszámoló alapján érdemben nem lehet elérni. A beszámolók szerint e-mailes megkeresésre még érkezhet válasz, az ügyfélszolgálati telefonszám viszont sok ügyfélnek, mint a fent idézettnek, ki se csengett, akinek pedig sikerült őket elérni, azzal hosszas várakoztatás után bontották a vonalat. Az eMAG chat a beszámolók szerint válaszkészebb, de ők meg nem nagyon tudnak mit mondani, csak elnézést kérnek a csúszásért.

Aki hasonló történetekkel akarja borzolni az idegeit az ünnepek előtt, az az érintett társaságok Facebook-kommentszekciója mellett például itt is megteheti, de a tapasztalatokat most már a Redditen is megosztják egymással a csalódott vásárlók. Tanácsokat is adnak egymásnak, vannak, akik szerint előre soha semmit sem szabad kifizetni, mert amíg a pénz nincs a kereskedőnél, addig tényleg prioritás az ügyfél.

A fentiekre rímelő tapasztalatokat szerzett szerkesztőségünk több tagja is az elmúlt hetekben: kollégáink ezen cikk megjelenésekor már hetek óta késésben lévő csomagokról, zavaros küldemény-követési rendszerről és el nem ért ügyfélszolgálatról számoltak be. Ugyanakkor egyik kollégánk gond nélkül, az előre jelzett időpontban valóban megkapta az eMAG-tól rendelt csomagját. Igaz, azt nem a Sameday, hanem egy másik futárcég vitte.

Az eMAG Magyarország a szállítási információk szerint az MPL, az Expressone, a HDT és a Gebrüder Weiss futárszolgálatokkal is együttműködik, de a visszajelzések alapján úgy tűnik, hogy a problémák a saját gyorspostaszolgálatuk által vitt csomagoknál jelentkeznek.

Megkerestük az eMAG Magyarországot kérdéseinkkel. A társaság a következő szöveget küldte:

„Az ünnepi szezon a kereskedelem összes résztvevője számára a legforgalmasabb, legterheltebb időszak. Tudunk a problémáról, és különleges intézkedéseket vezettünk be, hogy a lehető legtöbb rendelést ki tudjuk szállítani még karácsonyig. A dunaharaszti logisztikai központból megállás nélkül indítjuk a csomagokat a vásárlókhoz, a kollégák feszített tempóban mindent megtesznek azért, hogy minden karácsonyfa alá még időben bekerülhessenek a megrendelt termékek.

Az eMAG-ot az érdeklődők többféle módon is elérhetik, például az emag.hu-n található chatbot segítségével: az egyszerűbb kérdésekre Dia, a digitális asszisztens a nap 24 órájában válaszol, azokat a kérdéseket pedig, amelyeket nem tud megoldani, a kollégák írásban intézik. Bár a normál időszakhoz képest az ünnepi szezonban több ügyfélszolgálatos munkatársunk dolgozik, az ügyfélszolgálat ilyenkor a legforgalmasabb, és a szokásosnál hosszabb várakozási időre lehet számítani."

Külön a Sameday-ről is kérdeztünk az eMAG-ot, érdekelt volna minket, hogy valóban csak náluk késnek a csomagok, vagy a többi partner-futárcégnél is, hogy mióta vannak velük problémák, de ezeket a kérdéseinket a társaság már figyelmen kívül hagyta.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.