szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem sok helyen tud kikötni, tankolni az a több száz konténerhajó, amelyet a jemeni huti kalózok tengeri támadásai miatt irányítottak át békésebb vizekre. A legnagyobb kikötők viszont túlzsúfoltak, és nem a megbízhatóságukról híresek.

Egyre komolyabb következményei lehetnek a jemeni huti lázadók tengeri támadásainak a nemzetközi tengeri áruszállításban. Ahogy arról már beszámoltunk, az izraeli hadsereg gázai beavatkozása miatt a huti kalózok egyre több teherszállító hajót támadnak meg a Vörös tengeren, és nem csak izraelieket, hanem multicégek hajóit is. Emiatt a legnagyobb nemzetközi hajózási társaságok többsége úgy döntött, inkáb megkerülik Afrikát a Jóreménység Fokán át, mintsem, hogy kockáztassák a tengerentúli konténerszállítmányok célba jutását - különösen most, karácsony előtt.

Ez viszont - ahogy a Reuters cikke rávilágít - nem csak azt okozza, hogy akár két héttel is meghosszabbodhat a konténerhajók menetideje (és ezzel többek között az európai szállítások teljesítése is), hanem azzal is, hogy a hajók egyszerűen feltorlódnak az afrikai kikötőkben.

A multicégeknek egyáltalán nem mindegy, hol tudják feltankolni a teherhajóikat Afrika partjainál, mivel a kikötők többsége eleve nem alkalmas a fogadásukra. A legnagyobb kikötők pedig eleve túlzsúfoltak, ráadásul nem a kiszolgálás minőségéről, sokkal inkább az elburjánzott korrupcióról és bürokráciáról híresek (a Világbank 2022-es indexe a világ legrosszabb kikötői közé sorolta Afrika legnagyobb forgalmú kikötőit: Durban, Fokváros, Ngqura).

A túlzsúfoltság már november végén is káoszt eredményezett, amikor 70 ezer konténer torlódott fel Durbanban:

Mivel a hajózási vállalatok nem nagyon válogathatnak a kikötők között, félő, hogy még nagyobb dugók alakulnak ki - főleg, hogy a 10-14 napos afrikai kerülőúton máris több száz hatalmas hajó áll sorban. Márpedig ekkora forgalmat ezek a túlzsúfolt kikötők - az üzemanyag és ellátmány utánpótlását, a legénységek ellátását - aligha lesznek képesek kiszolgálni.