szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az életvégi döntésekről fognak beszélgetni, és ott lesz majd Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke is.

„Balog püspök úr egy elég hosszú levelet írt nekem. Egy dolgot emelnék ki belőle, úgy tűnik, tényleg nyitott egy komoly párbeszédre és ez a legfontosabb” – mondta az RTL Híradónak Karsai Dániel. "Ami újdonság, hogy válaszoltam neki és meghívtam egy nyilvános beszélgetésre amire ő igent mondott" – tette hozzá.

Ez valamikor a jövő év elején lesz, az életvégi döntésekről szóló beszélgetésen pedig részt vesz majd Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke is. Fabiny Tamás is küldött levelet Karsainak, még december elején, azt írta, szeretné biztosítani elismeréséről és támogatásáról, hogy naponta imádkozik érte, és hogy "az eutanáziával kapcsolatos nagyon összetett kérdésben személyesen sok a bizonytalanság bennem, de az Ön tevékenységének megismerése segít abban, hogy korábbi véleményemen változtassak".

Balog a levelében azt írta, hogy ha legalizálnák az aktív eutanáziát, akkor a társadalmi gondoskodás csökkenhetne vagy megszűnhetne. Erről Karsai azt mondta, a felvetés nem ésszerűtlen, de nincsenek erre utaló jelek, hogy mondjuk Hollandiában, vagy Luxemburgban visszaesne az egészségügyi szolgáltatások színvonala. „Ilyen szempontból nem érzem túl erősnek ezt az érvet. Idő előtt elmenni senki nem akar, csak ha olyan szörnyű helyzetbe kerül, amikor a létezés mindenfajta méltóságot nélkülöz. Ekkor kerül elő ez a választás és sokan nem élnek vele. Megfelelő jogi és orvosi biztosítékok, óvintézkedések mellett ez a jogintézmény bevezethető”.

Balog Karsainak írt leveléről és az alkotmányjogász válaszáról itt írtunk bővebben.

A hvg360-on pedig interjút készítettünk Karsai testvérével és ápolójával:

Karsai Péter és Márkovics Ákos ápoló: Dani nem drámázik, nekünk sincs jogunk összesírni egy százas papírzsepit

Milyen érzés a családnak, a testvérnek vagy a segítőnek átélni egy nyilvánosság előtt vállalt halálos betegséget? Karsai Dániel öccse, Karsai Péter és ápolója, Márkovics Ákos hónapok óta közvetlen közelről követik végig az ALS-beteg alkotmányjogász küzdelmét, de még három hónapja sem gondolták volna, hogy a történet ennyi pozitív dolgot rejt magában.