szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A CCS Insight piackutató cég felmérése szerint tavaly júliustól szeptemberig 5 millió darab felújított mobiltelefon talált gazdára Európában, 1,4 milliárd euró értékben, ami 17 százalékos bővülés az előző év azonos időszakához képest. A felújított készülékek közül az iPhone-ok a legkelendőbbek, míg a Samsung a második legnépszerűbb márka. A Rejoy.hu hazai értékesítési trendjei szerint is egyre nagyobb tudású és drágább készülékeket választanak a vásárlók a felújított mobilok közül, és jelentősen emelkedett a régi készülékeiket értékesíteni kívánók köre is.

A CCS Insight kutatása szerint 2023 harmadik negyedévében a megelőző két negyedévhez képest 16 százalékkal (mintegy 5800 forinttal) magasabb, 289 eurós (110 ezer forintos) átlagáron találtak új gazdára felújított okostelefonok Európában.

Európa felújítottkészülék-eladásait az Apple iPhone-ok dominálják, a másodpiacon értékesített készülékek 66 százaléka ezek közül kerül ki. Az európai országokban a legnépszerűbb felújított modell az iPhone 11 64 GB-os verziója volt a harmadik negyedévben, e típusból került ki a továbbértékesített készülékek 12 százaléka, amelyet az iPhone 12 és 13-as széria alapmodelljei követnek.

A második legnépszerűbb márka a Samsung, 26 százalékos aránnyal.

A rivális márkák kissé növelni tudták részesedésüket az Apple kárára, de ezzel együtt az összes többi gyártó csak a fennmaradó 8 százalékon osztozik.

Hogyan vehetek olcsóbban telefont? Mit jelent, ha nem „használt" a mobil, hanem „felújított"?

Az elmúlt másfél évben több cég is felújított mobiltelefonok árusításába kezdett Magyarországon. Az általuk kínált készülékekről azt ígérik, bár használtak, de olyanok, mintha újak lennének. Mégis mit jelent ez? Mi a különbség egy használt és egy felújított mobil között?

A CCS Insight statisztikái szerint tavaly július elejétől szeptember végéig Európában 5 millió felújított készülék került új tulajdonoshoz (ez 4 százalékos növekedést jelent 2022 azonos időszakához képest), 1,4 milliárd eurós összforgalmat generálva, ami 17 százalékkal múlta felül a 2022 harmadik negyedéves forgalmat. A 2023 első kilenc hónapjában összesen 14,1 millió felújított készüléket adtak el Európában, ez mintegy 4 milliárd eurós forgalmat jelent.

A hazai felújítottmobil-piaci trendek

Az európai kutatás elkészítéséhez saját értékesítési adatainak megosztásával hozzájáruló Rejoy.hu saját, magyarországi számai is a felújított mobilkészülékek átlagárának növekedését mutatják:

egy magyarországi felhasználó 2023 utolsó negyedévében már 26 százalékkal magasabb összeget költött egy felújított készülékre, mint 2022 azonos időszakában.

Éves szinten négyből három magyar vásárló felújított Apple-készüléket választ, de a karácsonyi szezonban 82 százalékra is felment a márka részesedése az eladásokban. Az iPhone 11 (64GB) a legnépszerűbb készülék, de sokan választják a kicsivel olcsóbb iPhone SE 2020 (64 GB) típust, vagy az egy évvel fiatalabb iPhone 12 (64GB) modellt. A Samsung androidos telefonjai 14 százalékát teszik ki a Rejoy eladásainak, a legjobban kelendő típus pedig a Galaxy S21 5G (128GB) a hazai ügyfelek körében.

Hol találnak gazdára a felújított mobilok?

A CCS Insight egész kontinenst lefedő kutatásából az is kiderül, hogy a felújított készülékek fő forrásának a Rejoyhoz hasonló kereskedők, piacterek számítanak: a telefonok 66 százalékát ezek a társaságok értékesítik, míg a mobilszolgáltatók és gyártók részesedése 21 százalék a piacon.

A felújított telefonok fennmaradó 13 százaléka egyéb piaci szereplőktől, például nagyvállalati flottákból, biztosítótársaságoktól érkező készletekből származott Európában.

A magyar piacon a Rejoy.hu azt tapasztalta, hogy piacterén nagyobb arányban magánszemélyek által birtokolt készülékek érhetők el 67-pontos bevizsgálás, és a készülék egyedi körbefotózását követően. „Tavaly 1,1 milliárd forintot fizettünk azoknak a magánszemély eladóknak, akik a Rejoyon értékesítették telefonjukat. 2023 utolsó negyedévben dupla annyian kínálták eladásra készüléküket, mint az megelőzőben. Az éves árbevételünk pedig elérte a 2,8 milliárd forintot” – kommentálta a piaci trendeket Blaumann Bence, a Rejoy ügyvezetője.

Még nagyobb Apple-előny a táblagépek körében

A CCS Insight felmérése a felújított táblagépek európai piacának alakulására is kitér: ezekből a tavalyi év harmadik negyedévében 700 ezer darab talált gazdára, ami minimális mértékű visszaesést jelent a megelőző év azonos időszakához képest.

Egy felújított tabletet átlagosan 401 eurós, vagyis 150 ezer forintos áron vettek meg az említett időszakban, ami 7 százalékos átlagár-növekedést jelent a megelőző hónapokhoz képest. Tízből nyolc eladott készülék valamelyik Apple iPadből kerül ki, a Samsung gyártmányú táblagépek aránya 18 százalék volt, egyéb márkák készülékei pedig csupán 2 százalékát tették ki az eladásoknak, tízből kilenc tabletet piactéren vagy kereskedőnél szereztek be új tulajdonosaik, operátornál vagy más forrásból pedig csupán tízből egy eszköz származott.

A Rejoynál tavaly a legtöbben a kedvező árú, 2018-as és 2019-es modellévből származó iPad alapmodelleket keresték, ugyanakkora a harmadik legkelendőbb modell a professzionális felhasználásra is alkalmas iPad Pro 2021-ben kiadott változata volt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.