szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A norvég kormány szerint a tengeri szemétlerakás kevesebb környezetszennyezéssel jár, mintha a szárazföldön helyeznék el a bányászati hulladékot.

Pert nyert a norvég kormány a környezetvédő szervezetekkel szemben, így engedélyezheti, hogy bányászati hulladékot öntsenek a fjordokba. A Nordic Mining bányászcég így több mint 15 éves vita után kapott engedélyt arra, hogy ipari hulladékot öntsön a Førde fjord aljára, a tervezet kritikusai szerint súlyosan veszélyeztetve a tengeri élővilágot.

A pert kezdeményező két környezetvédő szervezetnek ráadásul 110 ezer euró (több mint 40 millió forint) perköltséget is fizetnie kell. A fellebbezésre ugyan lenne lehetőségük, azonban mint azt a The Guardiannek elmondták, a jogi költségek miatt nem fognak élni ezzel.

Az egyik érintett szervezet, a Friends of the Earth Norway képviselői szerint a norvég kormány ezzel szembe ment az ENSZ által elfogadott Aarhus-i Egyezménnyel, amely garantálja a közvélemény számára, hogy környezetvédelmi ügyekben az igazságszolgáltatáshoz forduljon.

A Nordic Mining csiszolóanyagként használt ásványokat és a kozmetikai- és orvosi eszközök készítéséhez felhasználható rutilt bányászhat a fjord közelében, amelynek alján egy négy négyzetkilométeres, a teljes fjord területének mindössze 4 százalékát kitevő területet jelöltek ki a szemét lerakására. A cég évi 4 millió tonna hulladék lerakására kapott engedélyt, de elmondásuk szerint ennél kevesebbet, évi mintegy 1,2 millió tonnát öntenének a fjordba.

A norvég kormány szerint a tengeri szemétlerakás kevesebb környezetszennyezéssel jár, mintha a szárazföldön helyeznének el ugyanennyi bányászati hulladékot.