Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Alighanem már csak némi politikai színjáték és talán a közvetlen főpolgármester-választás eltörlését célzó szövegmódosítás van hátra, aztán a kormánypártok szavazatával a Mi Hazánk javaslatára átírják az önkormányzati választás Budapestet érintő szabályait. Ez jelentősen megnehezítheti Karácsony újabb ciklusát, hiszen a tervezett módszert modellezve bizonyítható, hogy a változtatás a kormánypártoknak kedvezne.

Önkormányzati választások
Marad-e Budapest főpolgármestere Karácsony Gergely? Melyik városokban lehet esélye az ellenzéknek? Megrengethetik-e a közéleti botrányok a Fidesz helyi bástyáit? Június 9-én kiderül - kövesse velünk a 2024-es önkormányzati választások legfontosabb híreit!
Friss cikkek a témában

Akár tudjuk is támogatni", mondta a Mi Hazánk törvénytervezetéről a KDNP-s Nacsa Lőrinc a javaslat minapi parlamenti vitájában. Noha a kormánypárti képviselőkből több konkrétumot még nem lehetett kihúzni a javaslatról, és ez volt eddig a legerősebb mondat, ami elhangzott tőlük, minden jel arra mutat, hogy meg fogják szavazni.

Eleve szokatlan, hogy a kormánypártok komolyan vesznek egy ellenzéki indítványt, de utána is úgy ment tovább az ötlet a parlamenti menetrendben, mint kés a vajban. A Fidesz rendkívüli ülést kezdeményezett, és a Házszabály alapján ennek napirendjére azonnal fel is került az indítvány, de biztos, ami biztos, még egy rendkívüli szakbizottsági ülésen is jóváhagyta Fidesz-KDNP a tárgysorozatba vételt.

Nem csoda persze: a javaslat a jelenleg meglévő, Karácsony Gergelyt támogató közgyűlési többséget gyengítené meg a mandátumszerzés szabályainak átírásával. A Mi Hazánk ezt az “igazságosabb és arányosabb” eredmény érdekében tartaná indokoltnak, és ebben az indoklásban van is igazság.

A főpolgármester a fővárosi közgyűlés ülését vezeti
Veres Viktor

De mit jelentene konkrétan a tervezet, amely visszaállítaná a Fővárosi Közgyűlés választásának 2014 előtti szabályait, amit akkor a Fidesz ötletére szintén pár hónappal a választások előtt írtak át, és az ellenzék akkor ugyanígy kiakadt?

A jövőre éppen 10 éves rendszer úgy néz ki, hogy a főpolgármester, a 23 kerületi polgármester és 9, kompenzációs listáról bejutó képviselő alkotja a közgyűlést. Ezzel szemben

a javasolt régi-új rendszer tisztán listás választás útján töltené fel a közgyűlési helyeket, ami egy speciális számítási móddal, nagyjából a leadott szavazatoknak megfelelően, pontosabban képezi le a választói akaratot, és így bejuthatnak a testületbe a kisebb pártok is.

Emlékezetes, hogy 1994 és 2010 között a Fővárosi Közgyűlés 66, 2010 után pedig a spórolásra hivatkozott létszámfelezés nyomán már csak 33 tagját így, a pártok listáira leadott szavazatok alapján, arányos rendszerben választották a budapestiek. Most ugyanez a listás rendszer jönne vissza, de ugyanúgy tiltakozik a változtatás ellen az ellenzék, mint akkor.

2014-ben azért nem tetszett nekik, mert nem Karácsony Gergely volt a főpolgármester, hanem Tarlós István, és 10 éve nem a jelenlegi ellenzéki pártok voltak többségben a közgyűlésben, hanem a Fidesz-KDNP-sek. Változatlan szabályok mellett a mostani támogatottsági adatok alapján az ellenzék jövőre még növelhetné is a többségét, ám az új, listás rendszerben ez megváltozhat.

Karácsony és az ellenzék gyengítése után még egy lépéssel tovább menne a Mi Hazánk a választási szabályok átírásával

Karácsony Gergely újraválasztását és az ellenzék erős budapesti pozícióit közvetlenül nem fenyegetné a Mi Hazánk politikusának javaslata a fővárosi listás választási rendszer visszaállításáról, de ha a Fidesz elfogadja azt, az alaposan felbolygatná az új fővárosi közgyűlést, mégpedig a kormánypárt érdekeinek is megfelelően. Ezért is tartanak ellenzékiek attól, hogy az eljárás a "Volner-trükk" újrajátszása.

Ha marad a jelenlegi, javarészt a kerületekben győztes polgármesterekre épülő választási rendszer Budapesten, akkor a Tóka Gábor-féle Vox Populi elemző blog friss számítása szerint is nőhet a 2019-ben megszerzett ellenzéki többség a közgyűlésben. A város egészében viszont azóta csökkent a Fidesz hátránya, és ez alapján a Mi Hazánk-féle listás rendszer most a Fidesz helyzetén javítana.

A Vox Populi számításokkal is modellezte a mostani rendszerben és a Mi Hazánk-Fidesz tandem javasolt változatában a 2024-es választáson várhatóan kialakuló közgyűlési mandátumarányokat. Most a testületben, Karácsonyt is ideértve, az őt támogatók 18-an vannak, míg a másik oldalon“ 15-en - közülük 13 Fidesz-KDNP-s, ketten függetlenek, de a kormánypártok támogatását élvezik.

Ami pedig a listás szavazás várható eredményt illeti, ahhoz Tóka Gábor a hvg.hu-n nemrég ismertetett legfrissebb, szeptemberi, a pártpreferenciákat kifejezetten Budapesten vizsgáló Medián - 21 Kutatóközpont által készített közös felmérés számait vette alapul.

A Főpolgármesteri Hivatal épülete a Városház utcában
Túry Gergely

Eszerint – a DK által fel is vetett módon – egy közös, de a 2022-es parlamenti választáshoz képest egy szereplővel, a Jobbikkal kevesebb, öt pártot tömörítő ellenzéki lista a Mi Hazánk-féle modellben 40 százalékot kapna, míg a Fidesz 37, az MKKP 11, a Mi Hazánk pedig 6 százalékkal számolhatna, más párt listája pedig önállóan nem érné el az 5 százalékos bejutási küszöböt.

Ez alapján pedig

az ötpárti ellenzék 14, a Fidesz 13, az MKKP 3, a Mi Hazánk 2 listás mandátumot szerezne.

Vagyis a főpolgármesterrel együtt is csak 15 mandátuma lenne a karácsonyistáknak”, ezzel elveszne a többségük a 33 fős testületben. Vagyis bár kevesebb lenne a fideszes mandátum, mint most, de Karácsonynak se lenne többé meg a szűk többsége, csak az MKKP támogatásával.

Az ellenzék alkudozással, a Fidesz trükkökkel indítja a budapesti választási kampányt

Csütörtökön kerül a parlament elé az önkormányzati választási szabályok átírása, ami szakértőink szerint Karácsony Gergely újraválasztását nem veszélyezteti, de a közgyűlési többséget ingatagabbá teheti. Nemcsak a Fidesznek, de a Mi Hazánknak és a Kutyapártnak is kedvez a listás szavazás.

László Róbert, a Political Capital választási szakértője szerint a Fideszt az önkormányzati választási rendszert átíró változtatásoknál mindig is „a hideg politikai számítás" vezette. Emlékeztetett, hogy amikor legutóbb, 2014-ben a mostani dominánsan polgármester-delegált modellre váltottak, akkor éppen a Fidesz jelöltje, Tarlós István mögött kellett a közgyűlési többséget biztosítani,

ugyanez viszont 2019-ben már Karácsonynak kedvezett, így most a Fidesz megint változtatna, hogy 2024-ben, ha Karácsony újraválasztását nem is tudja megakadályozni, legalább az őt támogató közgyűlési többséget megbontsák. Ez a politikai cél pedig a régi rendszer visszaállításával nagyobb eséllyel érhető el”.

A Political Capital gyorselemzése szerint az is a Fidesz kezére játszik, hogy az ellenzéki oldal most nem zár úgy össze, mint 2019-ben". Erősebbé vált Budapesten a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) és a Mi Hazánk is – egy listás rendszerben mindketten megugornák a közgyűlésbe jutási 5 százalékos küszöböt.

A Fidesz-KDNP-sek nem tiltakoznak a fővárosi választási rendszer átírása ellen, mindenki más igen

Határozatban tiltakozik a Fővárosi Közgyűlés a budapesti választási rendszer várható, Karácsony Gergelyre és az őt támogató pártokra nézve hátrányos átírása ellen, amit a Mi Hazánk kezdeményezett ugyan, de a kormánypártokat sejti mögötte az ellenzék.

99 százalék, hogy a Fidesz-kétharmad hamarosan megszavazza a Mi Hazánk fővárosi választási szabályokat átíró törvénymódosító javaslatát” – mondta a hvg.hu-nak László. Emlékeztetett, ez ellenzéki indítvánnyal ritkán fordul elő, hiszen például 2020 végén Szabó Tímea javaslatát a Pest megyei választókerületi térkép – törvényi kötelezettségből is fakadó – átrajzolására a kormánypárti képviselők a teljes parlamenti szakaszban támogatták, hogy aztán a végén mégis leszavazzák. Ám, mint mondta, most más a helyzet, politikailag nagyon is érdeke a Fidesznek a változtatás.

Ezért is biztos benne, hogy bár a kormánypártok nem vettek a nevükre” az ötletet, és látványosan távol is maradtak a javaslat parlamenti vitájától, amelyben Répássy Róbert, az igazságügyi tárca államtitkára sem szólalt fel, várhatóan

a Fidesz megszavazza a választási szabályok átírását, még ha az utolsó pillanatban bele is férhetnek kisebb-nagyobb módosítások.”

Ilyen módosítás lehet a közvetlen főpolgármester-választás eltörlése, amelynek veszélyére Karácsony Gergely főpolgármester többször is (itt és itt) figyelmeztetett, és László Róbert sem tartja kizártnak, hogy ezt a változtatást is beépíti a Mi Hazánk ötletébe a Fidesz. Ez azt jelentené, hogy 34 év után – ahogy 1990-ben először és utoljára Demszky Gáborral is előfordult – ismét a fővárosi közgyűlés választaná a saját tagjai közül egyszerű többséggel a főpolgármestert.

Hogy könnyű lesz-e Karácsony Gergely következő ciklusa, az a parlamenti szavazástól is függ
Fazekas István

Most közvetlenül, külön szavazólapon voksolhatnak a választók a főpolgármesterre, ezzel Budapest vezetője a legszélesebb közvetlen felhatalmazással választott politikus az országban, ami erős legitimációt biztosít a poszt betöltőjének. Nem véletlen, hogy erre a mindenkori főpolgármesterek nagyon büszkék és hivatkoznak is rá. Sőt, amikor 2019-ben felvetődött, hogy a Fidesz változtatna ezen, az általuk támogatott Tarlós István sikerrel “zsarolta” Orbán Viktort azzal: ha ezt meglépik, ő nem indul újra.

Egy ilyen forgatókönyvvel a Fidesz célja az lehet, hogy az immár nem közvetlenül, mintegy 300 ezer ember szavazatával megválasztott főpolgármester legitimitása, politikai súlya csökkenjen. Ettől még nem feltétlenül lenne veszélyben Karácsony Gergely újraválasztása – magyarázta László Róbert, hiszen ez csak azon múlik, hogy testületi tagként meg tudja-e szerezni a többség támogatását.