szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brüsszeli lap szerint előfordulhat, hogy egy, a magyar miniszterelnökkel való újabb zűrzavaros alkuval magát gáncsolná el az Európai Unió.

Az uniós képviselők frontális támadásra készülnek Orbán Viktor miniszterelnök ellen, amiért blokkolja az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós támogatást – kezdi a Politico hétfői hírlevele. A brüsszeli székhelyű lap szerint szerdán a képviselők Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével ülnek le vitatkozni arról, hogy a Bizottság miért oldotta fel a Magyarországnak szánt uniós támogatások egy részét. A kérdés annak ellenére merült fel, hogy saját értékelésük szerint Magyarországon aggályos a korrupció és a jogállamiság ügye, így a támogatásokkal való visszaélés is reális veszélyt rejt magában.

Megnyitották, aztán gyorsan el is zárták a brüsszeli pénzcsapokat

A múlt év utolsó és az új év első napjaiban összesen több mint 1,2 milliárd eurós uniós forrás érkezett Magyarországra. Ez mintegy 470 milliárd forintot jelent, amely még mindig csak a töredéke a Magyarországot megillető uniós büdzsének. Ezekre az átutalásokra lehetett számítani, mindez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy mostantól zavartalanul jönnek a pénzek.


Petri Sarvamaa finn néppárti EP-képviselő aláírásgyűjtést kezdeményzett annak érdekében, hogy függesszék fel a magyar kormány szavazati jogát a tagállamok tanácsában. A hírlevél szerint erről szóló petícióját már 120 EP-képviselő írta alá. Az EU ugyan nem rúghat ki egyetlen országot sem az Unióból, de a lisszaboni szerződés 7. cikkelyének köszönhetően megvonhatja a tagállamok szavazati jogát.

Az EP-képviselők csütörtökön szavaznak a Magyarországot érintő állásfoglalásukról. A Politico szerint az sem kizárt, hogy felhívást intézhetnek majd az uniós országoknak, hogy kövessék a lisszaboni szerződés 7. cikkelyének 2 bekezdését, még inkább arra sarkallva a vezetőket, hogy lépjenek fel Orbán Viktor ellen.

A Politico szerint a fentebb említettek ellenére sem valószínű, hogy Magyarországot megfosztják szavazati jogától, ugyanis a 26 tagországnak egyhangúlag kéne megállapítania, hogy Magyarország „súlyosan és tartósan” megsérti az uniós alapértékeket. Márpedig a portál értesülései szerint több uniós vezető sem támogatja Magyarország teljes körű kiközösítését, annak ellenére sem, hogy Orbán „illiberális demokráciáját” ellentétesnek gondolják az EU alapelveivel.

A lap szerint valószínűbb egy „zűrzavaros” megoldás. Diplomaták és tisztviselők szerint a vezetők már most arra készülnek, hogy újabb kompromisszumot kössenek Orbánnal a költségvetési reform és az Ukrajnának nyújtott támogatás jóváhagyása érdekében – még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy a jövőben több vétójogot kap.

Több uniós diplomata és tisztviselő is azon az állásponton van, hogy a rövid távú problémák foltozgatása további hosszú távú problémákat szülhet. „Nem gondolkodnak stratégiailag, csak a tüzet oltják” – idézi a lap az egyik kritikus hangot.

Nemrég Manfred Weber, az Európai Néppárt vezetője azt hangsúlyozta, hogy nem szabad megalkudni Magyarországgal. Szerinte kemény hat hónap elé néznek, mielőtt Magyarország kerülne az EU elnökségének élére.

Manfred Weber: Nem szabad megalkudni Magyarországgal

Az Európai Néppárt vezetője szerint keménynek ígérkezik az a hat hónap, amikor Magyarország lesz az Európai Unió soros elnöke, és csak az nyugtatja, hogy közvetlenül a választások után nem szoktak új szabályozások születni.