szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem tudni, pontosan hogyan ugrott a TMT Technics Kft. árbevétele 113 millióról egy év alatt 18,5 milliárdra.

Épp a legizgalmasabb három hónap számai hiányoznak a Covid idején a legtöbb lélegeztetőgépet beszerző társaság mérlegéből. A TMT Technics Kft.-nek így a jelek szerint nem sikerült maradéktalanul elszámolnia a vásárláshoz a külügyi tárcától kapott előleggel, írja a 24.hu.

A Magyar Judo Szövetség elnökének érdekeltségében álló cég 1200 gépet szállított, így a 2020-as, rapid állami lélegeztetőgép-megrendelésekkel 18,5 milliárd forint árbevételre tett szert, és a bő 2,8 milliárd forint adózott eredményből a tulajdonosok még abban az évben kivettek 863 millió forint osztalékelőleget. Az 1200-ból 749 gép a cég nyakán maradt.

A fentiek után a könyvvizsgáló mégis azt írta a TMT Technics Kft. közbenső mérlegéhez 2022 februárjában, hogy nincs elegendő pénzügyi fedezete a kötelezettségek megfizetésére – vagyis előbb-utóbb bedőlhet. A társaság nem dőlt be, de cég mérlegeiből a 24.hu szerint annyi rekonstruálható, hogy 2020 előtt tíz- vagy legfeljebb százmilliókban utazott, aztán jöttek a két hét alatt lezavart állami megrendelések, de azt pont nem tudni, mi történt velük az első Covid-év elején, mert 2020 első három hónapjában nem adtak le mérleget, csak a 2020. április és december közötti időszakról számoltak be.

A cégnek pont a hiányzó három hónapban lett 18,5 milliárd forint árbevétele, ami a szöveges kiegészítés szerint döntő részben „vegyes termékkörű nagykereskedelemből” származott, jóllehet a kft. fő tevékenysége optikai eszközgyártás volt.

A 2019 végén lezárt beszámolóban még semmi rendkívüli nem látszott, a legnagyobb szám az árbevétel 113 millió forintos összege, ehhez képest a 2020-as beszámolóban az „előző üzleti év adatai” oszlopban már nem a 2019. december végi néhány tízmilliós számokat találni bázisnak, hanem milliárdokat, magyarázat nélkül.

A TMT-nél 2021-ben ismét csak 169 millió forint volt a forgalom, 2022-ben pedig már egyetlen forint bevételt sem könyvelt el a cég.

A 24.hu könyvelőnél érdeklődött a hiányzó hónapokról. Azt mondta, ez nem szabályos, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak felszólítást kellene küldenie, vizsgálni az ilyen esetet, és ha kell, büntetni.

A lélegeztetőgépek beszerzése amennyire kapkodós, annyira balhés is volt, az egészet masszív korrupció gyanúja lengi be, és voltak furcsaságok a nyertes társaságoknál. Egy másik beszerzőt, az OTT-ONE Nyrt.-t a Magyar Nemzeti Bank nemrég ki is vágta a tőzsdéről, mert 2018 óta egyetlen auditált éves üzleti jelentést sem volt képes közzétenni, pedig 2020-ban nekik is óriásit ugrott az árbevételük, 12 milliárdra.

A lélegeztetőgép-biznisz részleteit mélységében sohasem fogjuk megismerni, a HVG által pár éve beadott közérkekű adatigénylések után sem kaptunk választ több fontos kérdésre.

 

Nyakló nélkül vette a kormány az ismeretlen típusú tízmilliós lélegeztetőgépeket is

Ugyanazért a gépért eltérő árak, hiányos szerződések, át nem vett gyorstesztek 260 millióért. Totális káosz uralkodott a kivételezett cégekkel folytatott sok-sok tízmilliárdos járványügyi bizniszben. Eddig ismeretlen dokumentumokat mutatunk be.

A Népszava azt írta, a beszerzés után 20 hónappal bedarálhatták a hozzá kapcsolódó iratokat. Az aranyáron beszerzett, aztán ki se bontott gépek ezreit még eladni se sikerült, jó pénzért raktárban őrzik őket, most épp Pátyon.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.