szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kamala Harris szombaton a Cop28 klímacsúcson fejtette ki az Izrael és Hamász közti háború utáni rendezési tervet nagy vonalakban.

Izrael háborúban
Kitört az újabb háború a Gázai övezetben, miután a Hamász palesztin terrorszervezet 2023. október 7-én megtámadta Izraelt. A brutális akcióban és az arra adott izraeli válaszcsapásokban ezrek haltak meg. A háború legfontosabb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Harris szerint a konfliktus lezárása után a Nyugati parton (Ciszjordániában, azaz a Jordán folyó nyugati partján) és Gázában élő palesztinokat egy egységes kormányzat alatt kell egyesíteni – írja a Reuters. Erre az Egyesült Államok természetesen nem a Hamászt, hanem az USA által is támogatott, Mahmúd Abbász vezette Palesztin Hatóságot szemelte ki. A Hamász 2007-ben éppen a Palesztin Hatóság kezéből csavarta ki a Gázai övezet irányítását.

Az alelnök Abdel Fattah Al-Sisi egyiptomi elnökkel folytatott megbeszélése során hangsúlyozta: az Egyesült Államok „semmilyen körülmények között nem fogja megengedni a lakosok deportálását Gázából vagy a Nyugati partról, sem Gáza ostromát, sem az övezet határainak újrarajzolását”.

Hozzátette: az övezet háború utáni újjáépítésére irányuló erőfeszítéseknek a palesztin nép politikai kilátásaival összhangban, egy saját, önálló állam megteremtése és egy felfrissített Palesztin Hatóság irányába kell mutatnia. Ennek az államnak jelentős támogatást kell kapnia a nemzetközi közösségtől és a régió országaitól.

Harris ezáltal nyilvánvalóvá tette, hogy a Hamász nem vezetheti legitim módon Gázát, mert az veszélyezteti Izrael biztonságát, a palesztin emberek jólétét és a régió biztonságát – közölte a Fehér Ház.