szerző:
Tetszett a cikk?

A szinte teljesen hangtalanul suhanó szupermodern zöld rendszámos nyergesvontató hidrogénből nyeri a működéséhez szükséges energiát.

Tavaly nyáron volt szerencsénk magyar utakon kipróbálni a Volvo 42 tonnás high-tech villanykamionját, a 666 lóerős triplamotoros FH Electricet, melynek 540 kWh kapacitású akkumulátora 300 kilométeres hatótávot tesz lehetővé.

Sokféle munkára alkalmas lehet egy ilyen, a normál dízeleknél jelentősen szerényebb hatótávú és ideális esetben mintegy 2 óra alatt feltölthető nyergesvontató, de azért akad más zéró emissziós alternatíva is.

2400 Nm instant nyomaték 135 millió forintért
László Ferenc

Az általunk a brüsszeli Kenshiki Forumon élőben megtekintett különleges új Toyota ugyanúgy hangtalanul suhan és ugyanúgy elektromos energia hajtja, mint a villanykamionokat, de nem hatalmas és nehéz akkumulátorokból, hanem kisebb és jelentősen könnyebb hidorgéntartályokból nyeri a működéséhez szükséges energiát.

Az üzemanyagcellás jármű kipufogóján ezúttal semmi más, csak és kizárólag tiszta víz csöpög ki, a fordított vízbontás melléktermékeként.

László Ferenc
László Ferenc

A DAF CF Electricre épülő, VDL gyártmányú maximum 44 tonna össztömegű nyergesvontató meghajtásáról a Siemens legújabb 490 lóerős villanymotorja gondoskodik.

A dupla üzemanyagcella összteljesítménye 190 lóerő, az utastér mögött felsorakoztatott tartályokban 350 baros nyomáson 40 kilogramm hidrogén tárolható.

Tisztán hidrogénnel 400 kilométeres hatótáv érhető el, amihez hozzájön még a 210 kWh kapacitású akkumulátor által biztosított 150 kilométeres hatótávolság, így összesen legfeljebb 550 kilométer tehető meg egy teljes töltéssel.

László Ferenc
László Ferenc

Hidrogénnel villámgyorsan feltölthető a jármű, viszont egyelőre kevés ilyen töltőpont található, Magyarországon konkrétan egyetlen nem publikus helyszínen lehet nagynyomású hidrogént tankolni.

A nemrégiben európai hidrogén leányvállalatot alapított Toyota abban bízik, hogy a közeljövőben teljesülhet az a cél, miszerint Európában legalább 150-200 kilométerenként lehessen hidrogént vételezni, a gyártás felfuttatása pedig jelentősen csökkentheti a hidrogénautók árát.

László Ferenc
László Ferenc

A Toyota jó ideje fejleszt üzemanyagcellás személyautókat, a Mirai immár a második generációjánál tart, illetve a cég üzemanyagcellás megoldásaival többek közt buszokban és teherautókban is találkozhatunk.

A legutóbbi Kenshikin debütált a hidrogénes Hilux prototípus, illetve a rendezvényen egy hasonló technológiájú versenyautót is meg lehetett tekinteni. A Toyota FCEV megoldásra épülő különleges autóbuszt a közelmúltban Pakson sikerült kipróbálnunk.

Első körben 10 példány készül a hidrogénes Hiluxból
László Ferenc
Hidrogénbusz és mellette egy második generációs Toyota Mirai
László Ferenc

A Toyota nemcsak üzemanyagcella fronton lát fantáziát a hidrogénben, melynek ékes bizonyítéka a közelmúltban debütált speciális GR Yaris, és GR Corolla. Ezek közös vonása a belsőégésű motor, mely azonban nem benzinnel, hanem hidrogénnel üzemel, és ily módon közel zéró emissziós hajtást biztosít.

Hidogén-alapú versenyautó prototípus
László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.