szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Sadiq Khan ismét bírálta a Brexitet, javaslata azonban egybecseng egy Brexit-párti politikuséval is.

Sadiq Khan londoni polgármester szerint olyan új szabályrendszert kell kidolgozni az Európai Unióval, amely kölcsönösen lehetővé teszi fiatal brit és uniós polgároknak a szabad utazást, tanulást és munkavállalást. A munkáspárti polgármester a The Observer című baloldali vasárnapi brit lapnak nyilatkozva kijelentette: a konzervatív párti brit kormány által végrehajtott "kemény Brexit" egész Londonnak károkat okozott, de a legnagyobb mértékben a fiatalokat sújtja.

Khan szerint a fiatal britek számára a külföldi munkavállalás mellett a külföldi tanulás is sokkal nehezebbé vált, miután a kormány elhibázott döntéssel felmondta Nagy-Britannia részvételét az Erasmus-programban is. A londoni polgármester kijelentette: ebben a helyzetben egyértelműen támogatná egy ifjúsági mobilitási keretrendszer létrehozását.

Becslések szerint a 9 milliós Londonban 1,2 millió EU-állampolgár él.

Nagy-Britannia 2020. január 31-én távozott az Európai Unióból, majd az uniós tagság megszűnése utáni 11 hónapos átmeneti időszak lejártával az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is kilépett. London azóta új, pontozásos - főleg a szakképzettséget és az angol nyelvtudást előnyben részesítő - bevándorlási szabályozást honosított meg, amely nem tesz különbséget az EU-ból és a világ más térségeiből újonnan érkezők bevándorlási és munkavállalási kérelmeinek elbírálása között.

Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője és miniszterelnök-jelöltje az elmúlt időszakban többször is egyértelműen kifejtette azt az álláspontját, hogy ha pártja az idén esedékes brit parlamenti választások után kormányra kerül, nem léptetné vissza Nagy-Britanniát az Európai Unióba, sem az EU egységes belső piacára és vámuniójába. Sadiq Khan - aki London polgármestereként jelenleg a Munkáspárt legmagasabb rangú választott közhivatali tisztségviselője - ugyanakkor többször is "gyakorlatias vitát" szorgalmazott arról, hogy Nagy-Britannia ne lépjen-e vissza az unió egységes piacára és a vámunióba, amikor a Brexit feltételrendszerét rögzítő megállapodás felülvizsgálata 2025-ben esedékessé válik.

Khan ötlete egyébként nem új: hasonló javaslatot fogalmazott meg tavaly júliusban George Eustice Brexit-párti konzervatív politikus, aki Boris Johnson kormányában töltött be különböző tisztségeket. Eustice szerint a londoni vezetésnek kétoldalú megállapodásokat kellene kötnie az uniós tagországokkal a 35 év alattiak könnyebb munkavállalását lehetővé tevő kétéves vízumok kiadásáról. A politikus ezzel elismerte – idézi fel a Guardian –, hogy a britek kilépése az EU-ból súlyosbította a munkaerőhiányt a szigetországban, ő maga ugyanakkor arról beszélt akkor, hogy ezek a megállapodások utat nyithatnának a „Brexit utáni megbékélésnek” is.