szerző:
Tetszett a cikk?

A szakszervezet felmérte a munkatársak véleményét a francia elnökről, aki az IMF éléről érkezett az EKB-ba, és az eredmény lesújtónak bizonyult. A brüsszeli Politico megszerezte a jelentést.

Gyengének vagy nagyon gyengének minősítette Christine Lagarde tevékenységét az elnöki poszton a megkérdezett munkatársak 50,6%-a. Ez kínos kontraszt, hiszen a korábbi elnököket, Mario Draghit vagy Jean Claude Trichet-t sokkal többre tartották az Európai Központi Bank munkatársai. A negatív minősítés, amely Christine Lagarde esetében meghaladta az 50%-ot, Mario Draghi esetében még a 10%-ot sem érte el. Ennél is szomorúbb, hogy Lagarde beosztottjai többségükben úgy vélik, hogy nem áll a helyzet magaslatán: csak a kisebbség, 38% ért egyet az elnök pénzügyi döntéseivel.

“Mario Draghi az EKB-ért élt és dolgozott, míg Christine Lagarde szerint az EKB van érte” - így vélekedik a munkatársak zöme az első női elnökről, aki mindig párizsi eleganciával jelenik meg a nyilvánosság előtt, és erre olykor nagyobb figyelmet fordít, mint a szakmai felkészülésre. Míg Mario Draghi és Jean Claude Trichet profi bankárok voltak nagy nemzetközi tapasztalattal, Lagarde sokkal inkább politikai karriert futott be. Nicolas Sarkozy hívta meg először, hogy vegyen részt kormányában mint agrárminiszter, később a pénzügyeket irányította. A francia politikus egyébként jogász, és a legnagyobb amerikai ügyvédi iroda vezetője volt, ahol Martonyi János is partner. Az IMF élére is Nicolas Sarkozy akkori francia elnök támogatásával került, miután a Nemzetközi Valutaalap korábbi vezetője, a szintén francia Dominique Strauss-Kahn belebukott egy szexbotrányba.

Nem teljesül az inflációs cél?

Az eurozóna gazdasága nem áll jól, és ebben felelőssége van az Európai Központi Banknak is. Míg az amerikai jegybank szerepét betöltő Fednek sikerült úgy menedzselnie az infláció elleni harcot, hogy ezzel nem okozott recessziót, addig az eurozóna gazdasága lelassult, sőt leállt, miközben a 2%-os inflációs cél még messze van. Decemberben már csak 2,9%-os inflációt mértek, és ez óriási eredmény a 10,6%-os rekordhoz képest – érvelnek Christine Lagarde hívei, akik rámutatnak arra is, hogy az EKB igen viharos vizeken hajózott az elmúlt években: Covid, energiaválság, ukrajnai háború, Hamász-támadás Izrael ellen stb.

Lagarde bírálói arra mutatnak rá, hogy soha ilyen magas nem volt az infláció az eurozónában, mint az ő elnöksége idején, hívei viszont a gyors csökkenésre hívják fel a figyelmet. Abban egyetértés uralkodik az Európai Központi Bankban, hogy Christine Lagarde felvállalta a zöld átmenet támogatását, és ebben jól is teljesít.

Mit szól mindehhez az Európai Központi Bank elnöke? Szóvivője csak annyit közölt, hogy a szakszervezet felmérése csak a dolgozók kisebbségét érintette, és több téves általánosítást is tartalmaz. Maga Lagarde nemigen lepődhetett meg a felmérés eredményén, hiszen hasonló értékelést a szakszervezet rendszeresen végez Frankfurtban, csak általában azok nem szivárogtak ki. Az EKB-ban Mario Draghi szakértelme vitán felül állt azt követően, hogy szinte egyedül megmentette az eurót, amelyet már sokan temettek.

Christine Lagarde-nak valószínűleg nem a szakmai bírálat fájt igazán, hanem az, amely menedzseri stílusát kritizálta: a megkérdezettek csaknem a háromnegyede azzal vádolja az elnököt, hogy liberális elveivel ellentétben autokrata módon kormányozza az Európai Központi Bankot.