szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A külföldi napelempark-tulajdonosokat az extraprofitadó mellett most már a hazai szereplők helyzeti előnye is sújtja – írja a HVG.

A napelemes kiserőművek piacán a legnagyobb engedélyezett kapacitást egy olyan, kilenc cégből álló kör birtokolja, amelyet három, egy helyre bejegyzett magántőkealap tulajdonol – olvasható az eheti HVG-ben. A tőkealapok székhelye egyben Tiborcz István BDPST Groupjának is otthont ad. A három tőkealap után a második legnagyobb szereplő a piacon, az MVM-csoport, az első tízben azonban rajtuk kívül csak külföldi tulajdonosok szerepelnek.

A napelemparkok hasznosításának kulcsa a megtermelt áram értékesítése, amelyre kedvező lehetőséget nyújtott sokáig a kötelező átvételi tarifa, azonban erre jogosultságot 2018 óta már nem lehet szerezni, a helyébe lépő rendszer pedig már kevésbé volt népszerű a beruházók számára, hiszen a piaci árak megszaladtak, jövedelmezőbb alternatívát kínálva a naperőmű-tulajdonosoknak. A kormányzat megelégelte, hogy kicsúszott a kezéből az irányítás a piacon, ezért most elővásárlási jogosultságot adott a magyar naperőműves cégeknek, kiszolgáltatott helyzetbe hozva az extraprofitadóval is sújtott külföldi befektetőket.

A napelemharc másik frontján is nehézségekbe ütközött a kormányzati akarat, a korábbi rossz tapasztalatok következtében ugyanis látványosan kisebb az érdeklődés a lakossági napelem program felé, mint azt megszokhatták.

A cikk teljes terjedelmében ez eheti HVG hetilap Fókuszban rovatában, illetve online a hvg360-on olvasható.

.