szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Százezernél is több rajongót gyűjtött Aitana Lopez, az arcát pedig nagy reklámkampányokhoz használják, amiben még az sem akadály, hogy ő nem egy ember.

Havonta átlagosan 3000 eurót, azaz közel 1,2 millió forintot keres Aitana Lopez modell, de volt már olyan hónap is, amikor 10 ezer euró összejött neki. Ebben a leginkább érdekes az, hogy nem egy igazi emberről van szó, hanem a mesterséges intelligencia rakta őt össze.

Ruben Cruz, a dizájner, aki kitalálta Aitanát, azt mesélte a Euronewsnak: az ügynöksége nagyon sok projektjét önhibáján kívül volt kénytelen elhalasztani vagy lefújni. Annyi problémát okoztak nekik a modellek, hogy úgy döntöttek, kiküszöbölik az emberi tényezőt, és inkább egy gépi szupermodellt készítenek.

Cruz azt mondta: úgy szeretne pénzt keresni ezzel, hogy nem teszi a sikerét függővé olyan emberek egójától, akik abból élnek, hogy pózoljanak.

A siker akkora lett, hogy a műmodellt már 120 ezernél is többen követik az Instagramon, randimeghívást is kapott egy ismert latin-amerikai színésztől, akinek fogalma sem volt arról, hogy Aitana nem létezik – mondta el Cruz. De az igazán nagy üzlet nem ebben van, hanem abban, hogy ahogy az igazi modelleket is, az ő fényképeit is eladják cégek reklámjaihoz.

Azt persze már sokan próbálták, hogy géppel generáljanak képeket szépnek gondolt emberekről. Aitana megalkotói abban próbáltak újat mutatni, hogy direkt nem egy tökéletes modellt akarnak bemutatni, mert arról könnyebben derülne ki, hogy nem ember. Illetve minden hetüket úgy kezdik, hogy egy kisebb stáb kitalálja, milyen programjai lesznek a fiktív embernek, milyen helyekre megy majd el – vagyis nem csak képeket próbálnak eladni, hanem egy teljes történetet is odatesznek emögé.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.