szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Akkora nyereséget hozott számukra 2023, amilyet még sosem láttak korábban.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Az orosz bankszektor nyeresége 3300 milliárd rubelre (36,96 milliárd dollár) ugrott tavaly az előző évi 203 milliárd rubelről – közölte az orosz jegybank. Mindez, mai árfolyamon több mint 13 ezer milliárd forintnak felel meg.

A nyereség bővüléséhez jelentős mértékben a jelzáloghitelek, valamint a fogyasztói és vállalati hitelezés meredek emelkedése járult hozzá. A jegybank jelentése szerint a bankok jelzáloghitelezési állománya rekordmértékben, 34,5 százalékkal nőtt, a vállalati hitelek 20,1 százalékkal, a fogyasztási hitelek 15,7 százalékkal bővültek.

Tavaly a bankok 90 százaléka, 292 volt nyereséges Oroszországban.

Két éve, 2022-ben az ágazati nyereség csaknem 90 százalékkal zuhant, miután az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt a Nyugat átfogó szankciókat vezetett be az orosz pénzügyi ágazattal szemben.

Alekszandr Danyilov, a központi bank bankszabályozási és elemzési osztályának vezetője kedden azt mondta, hogy a bankágazat nyeresége idén 2300-2800 milliárd rubelre mérséklődik.

A jegybank korábban jelezte, hogy a magas kamatlábak lassítják a hitelezés növekedését. A központi bank legutóbbi, decemberi ülésén 16 százalékra emelte az alapkamatot az addigi 15 százalékról és kilátásba helyzete, hogy idén marad a két számjegyű kamatszint.

Alekszandr Danyilov szerint a jelzáloghitelezés növekedésének üteme idén 7-12 százalékra lassul, és mérséklődik a lakossági és vállalati hitelezés bővülése is.

Mindezek ellenére ne gondolja senki, hogy az orosz gazdaság él és virul:

„Most vagy soha"-költségvetéssel fordult rá Putyin a háború harmadik évére

Az ukrajnai invázió első évében jobbára szenvedő orosz gazdaság tavaly erőre kapott, és a nyugati szankciók kijátszásával komoly növekedést produkált. Putyin az idei orosz költségvetésben így már döbbenetesen nagy összeget, a tavalyinál majdnem harmadával több pénzt biztosított hadi kiadásokra.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.