szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA lát fantáziát abban a repülőgépben, amely napelemekkel gyűjtene magának energiát ahhoz, hogy évente 16 ezer kilométert repüljön a Marson.

A NASA marsi helikopterével, az Ingenuity az emberiség történek első olyan eszköze, amely egy idegen bolygó felszínén repül. Vagyis most már csak repült: január 18-án, 72. küldetése során eltört a propellere, így a marsi helikopter nem képes többé felszállni.

Így egyik pillanatról a másikra fokozottan érdekessé vált egy új ötlet.

Az Egyesült Államok űrhivatalának van egy támogatási rendszere, a NASA Innovative Advanced Concept (NIAC), amelyben az univerzum és a Naprendszer alaposabb megismeréséhez hozzásegítő ötletek gazdáinak biztosít kisebb-nagyobb mértékű finanszírozást. A többkörös támogatási rendszer első körében csak kisebb összeget kapnak a pályázók, hogy abból építkezve megmutathassák, hogyan szeretnék megvalósítani az elképzelésüket.

Ezeket a helikoptereket küldené a Marsra Kína

A NASA Ingenuity nevű drónja bebizonyította, hogy lehetséges egy repülő eszközzel közlekedni a Marson. Kína most kettő átküldését tervezi a vörös bolygóra.

Ezen a pályázaton kapott támogatást – tucatnyi társával egyetemben – a Coflow Jet nevű amerikai cég egyik mérnöke, Ge-Cheng Zha is. A Mars Aerial and Ground Intelligent Explorer (MAGGIE) nevű szerkezet az, amely szó szerint túlszárnyalhatná az Ingenuity sikerét.

A Maggie egy merev szárnyú repülőgép, amely napelemek segítségével gyűjtött energiát felhasználva körözne a Marson.

Míg a marsi helikopter összesen 11 km-t tett meg, Zha úgy kalkulál, hogy találmánya minden egyes marsi évben 16 ezer kilométert repülhetne le. (Feltéve persze, hogy nem találja el egy, a bolygó felszíne felé tartó meteor.)

A NASA lát fantáziát a hajtóműben, mellyel 45 nap alatt lehetne elérni a Földről a Marsra

Jelenleg nagyjából hét hónapon át tart, hogy egy űrhajó a Földről eljusson a Marsig, mert a hajtóművek nem elég fejlettek a nagyobb sebesség eléréséhez. A megoldás azonban a csőben lehet.

A készülék a bolygó gyenge mágneses mezőit tanulmányozná, hogy feltárja a mag működését. Emellett nyomon követné a metánkibocsátást, illetve feltérképezné a felszín alatti jeget. Amelyből, mint minap kiderült, rengeteg van.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.