szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kezd visszaállni a turizmus a válság előtti szintre, a további növekedéshez különösen fontos lesz a marketing. Vendégmunkások nélkül az ágazat nem tud megfelelően működni.

Ha a teljes vendégéjszaka számot nézzük, a magyar turizmus már csak egy hajszálnyira van a 2019-es, a háború és járvány előtti rekordév eredményétől. A 2023-as esztendő a beutazások ütemes visszaépüléséről szólt, ami különösen a fővárosban volt látványos, ahol közel 20 százalékkal nőtt a külföldiek szálláshelyi forgalma – mondta a Turizmus.com-on megjelent interjúban Könnyid László, a a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója.

Idegenforgalmi szakemberek kerültek az állami Magyar Turisztikai Ügynökség élére

A fő feladat, hogy a luxuskategóriában vonzzanak külföldieket Magyarországra.

Az októberi terrortámadás az izraeli beutazóforgalmat szinte lenullázta, ami főként Budapestet érintette érzékenyen, hiszen ez az ország egyike a magyar főváros fő küldőpiacainak. A belföldi turizmus az elmúlt évben már felülmúlta a 2019-es bázisév eredményeit, és több olyan hónap is akadt, amikor a 2022-es év eleve nagyon magas értékeit is meghaladta.

Ezeknek a folyamatoknak köszönhetően a szálláshelyi bevételek az előző évhez képest 23 százalékkal – azaz infláció feletti mértékben – nőttek, és elérték a 859,5 milliárd forintot – mondta el Könnyid.

A szálláshelyek hozták a tavalyi brutális inflációt

17 százalékkal nőttek az árak.

A beutazóforgalom élénkítése érdekében a jövőben jóval erősebb salestámogatásra van szükség, amelyet kézenfekvő lehet szervezeti szinten is újragondolni – mondta a vezérigazgató az MTÜ átszervezéséről. Szemléletváltás, új nézőpontok bevezetése mindenképpen indokolt lesz, hiszen

eltérő feladatokat és fókuszokat igényel a nemzetközi szinten már jelenleg is önálló brandként megjelenő főváros külpiaci értékesítése, mint a magyar vidék piacra vitele.

Könnyid László szerint bár az oktatás fontos, be kell látni, hogy a magyar munkaerőpiacról nem lehet maradéktalanul megoldani valamennyi, a gazdasági növekedés szempontjából kiemelten fontos ágazat humánerőforrás-gondját, ami a turizmusban is jelentkezik. Így, akár ha csak ideiglenes jelleggel is,

jó, ha külföldi munkavállalókkal töltik be ezeket a munkaköröket,

hiszen nem sérülhet a termelékenység.