szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az új tulajdonosok közé tartozik egy, a Lukoil birtokában lévő pénzalap is.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Orosz tulajdonba kerül az eddig nagyrészt külföldi befektetők kezében lévő Yandex, a legnagyobb oroszországi kereső, ezért gyakran orosz Google-ként is hivatkoznak rá – írja a Reuters.

Az ügylet keretében mintegy 475 milliárd rubel (kb. 1862 milliárd forint) cserélt gazdát, így ez a tranzakció lett az orosz–ukrán háború kitörése óta történt legnagyobb összegű kivásárlás. A böngésző eddigi tulajdonosai nyugati befektetők voltak egy hollandiai cégen, a Yandex NV-n keresztül.

Az adásvételt egy 18 hónapon át húzódó alkufolyamat előzte meg, amit az oroszok részéről a Kreml vezetett. Ez jól mutatja, hogy a keresőre és a hozzá kapcsolódó hirdetésbizniszre Moszkva stratégiai eszközként tekint, ugyanakkor az orosz kormányzat 50 százalékos engedményt követelt az árból.

Ezt meg is kaphatta, lévén, hogy a Yandex piaci értékét korábban 10,1 milliárd dollárra saccolták, ami a kialkudott árnak nagyjából a kétszerese. A háború kitörése előtt ugyanakkor a Yandexet taksálták még 30 milliárd dollárra is.

A Yandex NV azt is közölte, hogy a kialkudott összeget készpénzben és részvényben fizetik meg az oroszok, a tranzakció előbbi részét Oroszországon kívül, kínai jüanban bonyolítják le.

A vásárló, a Consortium First nevű befektetési alap, amelynek élén a Yandex orosz vezetőségét találjuk, akiket négy befektetőcég támogat, köztük az Argonaut, aminek a tulajdonosa a Lukoil.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.