szerző:
Tetszett a cikk?

A Bloomberg szakértői nagy európai cégek Nagy-Britanniában működő szélfarmjainak számláit vizsgálták meg, kiderült: a fogyasztók sokkal kevesebb energiát használtak fel, mint amennyiért fizettek.

Sok millió fonttal többet fizetnek a fogyasztók a szélenergiáért Nagy-Britanniában, mert az elavult hálózatok gyorsan telítődnek, és akkor arra kérik a szélfarmokat, hogy álljanak le. A hálózatokon akkora veszteség is keletkezik, hogy a helyszínen már sokkal kevesebbet tudnak felhasználni, mint amennyi a számlán szerepel. A Bloomberg szakértői 30 millió számlát néztek át a 2018-2023-as időszakból, és kissé meglepve állapították meg, hogy olykor a szélerőműveket azért fizették, hogy ne termeljenek áramot, mert épp túl sok volt a hálózatban. A végső számlát a fogyasztók állták. A szélerőművek tulajdonosai pedig a markukba nevettek, hiszen azért fizették meg őket, amit amúgy sem akartak megtenni: nem termeltek pluszenergiát. 121 szélerőműből 40 rendszeresen 10 százalékkal eltúlozta az energia-előállítását, 27 pedig legkevesebb 20 százalékkal többet számlázott, mint amennyit teljesített. Az Éléctricité de France szélerőműve, amely az angol–skót határövezetben működik, például 27 százalékkal nagyobb teljesítményt számlázott a valóságosnál az elmúlt öt év során. A közeli Fred Olsen Renewables 35 százalékkal túlozta el a termelését.

A Bloomberg természetesen érdeklődött náluk erről, és ezt a választ kapta, hogy “a törvények szerint maximálisan együttműködünk az időjárás-előrejelző cégekkel”.

Csakhogy az időjárás-előrejelzés egyre precízebben működik, ma már alig 5% az eltérés – írják a Bloomberg szakértői. Elismerik, hogy nehéz megbecsülni, mekkora kár érte a fogyasztókat, de ha azt a 40 szélerőművet vesszük alapul, ahol legkevesebb 10 százalékkal túlszámláztak, akkor öt év alatt a fogyasztók 51 millió fontot veszítettek – ez a jelenlegi árfolyamon 65 millió dollárt, vagyis több mint 23 milliárd forintot jelent.

“Az időjárás-előrejelzés hibájának 0-nak kellene lennie”

Ezt állítja a téma egyik legjobb szakértője, a glasgow-i egyetem professzora. Jethro Browell arra a nyilvánvaló tényre mutat rá, hogy hosszú távon a pluszok és a mínuszok ki kell, hogy egyenlítsék egymás hatását az időjárás előrejelzésében is. “Ha viszont jelentős túlbecsülést tapasztalunk, akkor az legalábbis gyanút kelt” – teszi hozzá, utalva arra, hogy a törvény az Egyesült Királyságban kimondja: tilos a cégeknek abból hasznot húzni, hogy olykor azért fizetik a szélfarmokat, ne termeljenek energiát, mert a hálózat már nem bírna el többletet.

Nagy-Britannia korábbi energetikai minisztere arról beszélt a Bloombergnek: ”sokkolt, milyen sok szélfarm becsülte túl a teljesítményét, és utasítottam az ellenőrző hatóságot, hogy vizsgálja ki az ügyet. Ha bebizonyosodik, hogy a Bloombergnek igaza van, és túlszámlázás történt, akkor az ügyészséghez kell fordulni. A Bloomberg leleplező cikke nyomán a brit hatóságok megkezdték a vizsgálatot.