szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jake Sullivan szerint Washington további akciókra készül az Irán által támogatott milíciák ellen.

Izrael háborúban
Kitört az újabb háború a Gázai övezetben, miután a Hamász palesztin terrorszervezet 2023. október 7-én megtámadta Izraelt. A brutális akcióban és az arra adott izraeli válaszcsapásokban ezrek haltak meg. A háború legfontosabb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Nem zárta ki az Irán elleni légicsapások eshetőségét az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó – írja az NBC News. Jake Sullivan a csatorna Meet the Press című műsorának volt a vendége, ahol feltették neki azt a kérdést, hogy tervez-e az amerikai légierő támadásokat végrehajtani Irán határain belül is.

A kérdés azért lényeges, mert még január 28-án egy jordániai amerikai bázist ért támadásban három katona is életét vesztette és 25 megsebesült. Az akciót a Teherán által támogatott, Iraki Iszlám Ellenállás nevű ernyőszervezet alá tartozó egyik csoport hajtotta végre. Ennek következtében aztán múlt héten az amerikai légierő Joe Biden elnök utasítására több olyan iraki és szíriai célpontot bombázott, ahonnan korábban amerikai erők ellen indítottak támadásokat. Ezek az iráni Iszlám Forradalmi Gárda, valamint a hozzá kapcsolódó fegyveres csoportok ellenőrzése alatt álltak.

Jake Sullivan azonban többször is kijelentette, hogy a tévében, élő adásban nem szívesen beszélne arról, hogy mi az, amit a számbavehető katonai akciók közül kizárna, vagy megtartana a hadvezetés. „Azt azonban kijelenteném, hogy az elnöknek határozott szándékában áll minden ellenünk intézett támadásra erővel válaszolni, ugyanakkor nem áll érdekében egy nagyobb háború kirobbantása a Közel-Keleten” – közölte Sullivan.

Irán habozás nélkül meg fog torolni minden, iráni földön végrehajtott amerikai támadást - jelentette ki hétfőn Nasszer Kanaáni iráni külügyi szóvivő, majd hozzátette: „Teherán nem akarja növelni a feszültséget a régióban, ahogy soha nem is támogatta a feszültség keltését”.

Ami az Izraelből a Hamász fegyveresei által elrabolt túszok helyzetét illeti, Sulliven elismerte, hogy az amerikai kormányzatnak nincsenek egyértelmű információi arról, hogy a túszok közül mennyien vannak életben, illetve hogy hányan haltak meg október 7-e óta.

Sullivan trükknek nevezte a republikánus házelnök, Mike Johnson közleményét is, amiben Johnson egy csak Izrael anyagi támogatásáról határozó törvényjavaslatot jelentett be. Az amerikai törvényhozás mindkét szintjén elakadt ugyanis az a tervezet, ami Izrael támogatásán felül jelentős forrásokat juttatna Ukrajnának, Tajvannak és megerősítené az USA határainak védelmét. Ez a csomag a republikánusok ellenkezése miatt már hónapok óta nem tud átmenni a törvényhozáson, ami egyfelől azt jelzi, hogy a republikánusok (különösen azok trumpista jobbszárnya) a belpolitikai adok-kapok eszközeként használja a külpolitikát, másfelől pedig azt, hogy a Biden-kormányzat nem hajlandó Izrael megsegítését külön kezelni Tajvan és legfőképpen Ukrajna támogatásának kérdésétől.