Joe Biden migrációs politikájának totális csődje: Amerika a polgárháború szélén?

Mexikó, USA, Egyesült Államok, határátkelés, határ, bevándorlás, migráns, Texas
Migrants, many from Haiti, cross the Rio Grande with food and supplies near the Del Rio-Acuna Port of Entry in Del Rio, Texas, on September 18, 2021. - The United States said on September 18 that it would ramp up deportation flights for thousands of migrants who flooded into the Texas border city of Del Rio, as authorities scramble to alleviate a burgeoning crisis for President Joe Biden's administration. The migrants who poured into the city, many of them Haitian, were being held in an area controlled by US Customs and Border Protection (CBP) beneath the Del Rio International Bridge, which carries traffic across the Rio Grande river into Mexico. (Photo by PAUL RATJE / AFP)
Vágólapra másolva!
Egy négy kilométer hosszú szögesdrót kerítés elmozdítása körüli vita került a migrációs válság, tágabb kontextusban pedig a szövetségi kormány és a tagállamok közti ellentétek középpontjába az Egyesült Államokban az elmúlt hetek során – írja Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója Amerika a polgárháború szélén? – Egymásnak feszülő fegyveres szervek, irreguláris migrációs áradat és jogi csaták Texasban című legújabb Fókuszpont elemzésében. Az igazgató szerint miközben a szövetségi kormány és Texas állam fegyveres szervei néznek egymással farkasszemet Eagle Pass-nál, 25 amerikai állam kormányzója írt támogató levelet texasi kollégájának, Greg Abbott-nak. A Biden-adminisztráció azonban továbbra sem enged elhibázott migrációs politikájából, amelynek következtében 2021 januárja óta már több mint 9 millió illegális határátlépést észleltek az USA határain. Az elemzést az alábbiakban közöljük.
Vágólapra másolva!

A Biden-kormányzat már 2021. január 20-i beiktatása előtt nyilvánvalóvá tette, hogy – egyetlen elem, a koronavírus-járvány elleni védekezést segítő Title 42 kivételével – a Trump-adminisztráció minden olyan rendelkezését eltörli, ami az irreguláris migráció elleni küzdelmet célozta. A Fehér Ház kommunikációja meghívólevél volt az illegális bevándorlók számára, akik immáron nemcsak a hagyományos kibocsátó országokból, Mexikóból és az ún. Északi-Háromszög (Guatemala, Honduras, El Salvador) államaiból, hanem a világ minden pontjáról kezdtek özönleni az Egyesült Államok déli – és részben északi – határához.

Az elmúlt három évben – beleszámítva azokat a személyeket is, akiknek a bejutását a hatóságok észlelték, de megakadályozni nem tudták – több mint 9 millióan érkeztek irreguláris úton az USA-ba.

2023 decembere az illegális migráció vonatkozásában minden idők legrosszabb hónapja volt az Egyesült Államok történetében: 371 ezer illegális határátlépőt fogtak el a hatóságok, ebből 301 ezret a mexikói határon.

Miközben a Biden-adminisztráció következetesen tagadja, hogy migrációs válsághelyzet lenne a déli határon, a leginkább érintett tagállamok évek óta próbálják felhívni a washingtoni szövetségi kormány – és a többi tagállam – figyelmét a helyzet súlyosságára.

Ebben az erőfeszítésben élen jár a texasi kormányzó, Greg Abbott, aki miután szembesült azzal, hogy nem számíthat a szövetségi kormány támogatására (amely hivatalosan felel(ne) a határ védelméért), 2021 márciusában saját kezdeményezést indított Operation Lone Star néven. Ennek keretében a texasi Nemzeti Gárda több ezer katonáját vetette be az illegális határátlépések és a drogcsempészet megakadályozására.

Az elmúlt évek során hosszadalmas jogi csatározásokkal zajlottak arról, hogy Texasnak joga van-e a szövetségi feladatok átvételére: Abott szerint ,,invázió" zajlik állama ellen, ami veszélyezteti az állampolgárok biztonságát, és ennek megakadályozására – önvédelmi jelleggel – megengedett a fegyveres erők bevetése. A válság januári fordulójának középpontjában az áll, hogy a texasi hatóságok szögesdróttal elkerítették az Eagle Pass-ban található Shelby Parkot.

Hatalmas változás az Eagle Pass-i eljárásban. Texas mostantól azonnal letartóztatja a migránsokat, ha átlépik a Shelby Parkban lévő szögesdrótot. Évekig a migránsok besétálhattak, a határőrség megvizsgálta őket, majd elengedte őket:

Itt korábban a szövetségi Vám- és Határőség (CBP) ügynökei ,,fogadták" a Rio Grande határfolyón átkelő illegális migránsokat – vagyis regisztrálásuk után általában szabadon engedték őket az országban. Ennek a gyakorlatnak a felszámolására Texas elkerítette a területet, és a texasi Nemzeti Gárda továbbra sem engedi be oda a CBP embereit. Bár a Legfelső Bíróság 5-4 arányban alkotmányellenesnek ítélte a lépést, 25 republikánus kormányzó szerint Texasnak – és más államoknak – jogunk van az önvédelemhez a szövetségi adminisztráció által generált migrációs válsággal szemben.

A texasi Nemzeti Gárda egyelőre csak eseti jelleggel engedi be a CBP embereit a kerítésen túlra, és megakadályozza a fizikai határzár lebontását.