szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az olyan spirálgalaxisok, mint amilyen a mi Tejútrendszerünk is, meglehetősen gyakoriak az univerzumban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy unalmasak lennének, a róluk készült képek pedig pláne nem azok.

A James Webb űrteleszkóp nemrég viszonylag közeli galaxisokon végzett megfigyeléseket, és ha már megfigyelte, le is fotózta őket.

A képek az úgynevezett PHANGS (Physics at High Angular resolution in Nearby GalaxieS) programnak köszönhetően készültek el. Ebben világszerte mintegy 150 csillagász vesz részt, azzal a céllal, hogy különböző eszközökkel – például a Hubble-lel és a James Webbel – megfigyeljék, így pedig jobban megértsék a spirálgalaxisokat – írja az IFLScience.

NASA / ESA / CSA / STScI / Janice Lee (STScI) / Thomas Williams (Oxford) / PHANGS Team

A James Webb űrteleszkóp infravörös tartományban figyelte meg a galaxisokat, így feltárván a bennük lévő gázbuborékokat és -szálakat. Ezáltal a tudósok az eddigi legrészletesebb képet kapták ezekről az objektumokról, amelyek így fontos betekintést nyújtanak a csillagkeletkezési folyamatokba.

A képeken rengeteg lyuk látható, amiket szupernóvák hoztak létre azzal, hogy a robbanás során szétlökték a körülöttük lévő gázt. Emellett olyan gázszálakat is látni, amelyek jóval túlnyúlnak a spirális szerkezeten. Erik Rosolowsky, az Albertai Egyetem fizikusa szerint ezek a struktúrák általában ugyanazt a mintát követik a galaxisok bizonyos részein. Ezekre hullámokként tekintenek a tudósok, melyek sokat elárulnak arról, hogy egy galaxisban hogyan oszlik el a gáz és a por.

NASA / ESA / CSA / STScI / Janice Lee (STScI) / Thomas Williams (Oxford) / PHANGS Team

A kutató úgy vélik, hogy a spirálgalaxisok belülről kifelé haladva formálódnak, ezért ezeknek az objektumoknak a központi területére is nagy figyelmet fordítanak – arra a területre, ahol a galaxisok magja, a szupermasszív fekete lyuk is található.

A kutatók azt várják, hogy a megfigyeléseknek köszönhetően jobban megismerhetővé válnak majd a galaxisok, ezzel együtt pedig a Tejútrendszerről is többet tudhatunk meg.

A képek eredeti felbontásban itt érhetők el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.