szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ha Isten is úgy akarja!

A Magyar Katolikus Egyház több egyházmegyéje és rendje indított szállodaberuházást az elmúlt években, méghozzá állami pénzből – írja a 24.hu.

Bár az adatok nem nyilvánosak, a lap gyűjtése szerint az ingatlanvásárlásokra, épületfelújításokra és -bővítésekre mintegy 12 milliárd forintnyi állami támogatást használtak fel.

Mikről van szó?

  • A Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya négycsillagos hotelt nyitott Dobogókőn 3,5 milliárd forintból.
  • A bencés rend Kőszegen nyitott hotelt 2020-ban 1,4 milliárd forint állami támogatással. „A szállodát 2022 októberében, az elszálló energiaárak miatt be kellett zárnunk” – közölte a lappal a Pannonhalmi Főapátság.
  • A Veszprémi Érsekség megvette a Séd-patak partján álló Hotel Gizellát. Itt a pontos összeg nem ismert, annyit tudni, hogy az érsekség két éve 40 milliárd forintos állami támogatással hatalmas felújítási és átalakítási munkálatokat kezdett a veszprémi várban.
  • Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye 1,3 milliárd forintos kormányzati támogatásból építette meg a Hotel Adalbert új szárnyát, a Szent Tamás Házat. Az ingatlan háromcsillagos minősítéssel üzemel, az épület 56 szobájában pedig egyszerre 110 vendéget tudnak elhelyezni.
  • „2020 végén maga Orbán Viktor lepte meg Bábel Balázst, a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye érsekét azzal, hogy támogatást adott az éppen eladósorba került, 27 szobás Wellness Hotel Kalocsa megvásárlásához, az érsekség pedig vallási célokra alakította át az állami pénzen megszerzett szállodát” – írja a lap. A kormány 2,1 milliárd forinttal támogatja az érsekség „ingatlanvásárlását, -felújítását és a kapcsolódó beruházásokat.”
  • Az állam ingyen a Szombathelyi Egyházmegye tulajdonába adta a velemi Avar Hotelt, és pénzt is adott a renováláshoz, ám addig húzódott a tulajdonátírás, hogy máig nem történt egyetlen kapavágás sem.
  • Szeged-Csanádi Egyházmegye tavaly augusztusban nyitotta meg a megyeszékhely vadonatúj sporthoteljét, a nettó 3,8 milliárd forintos beruházáshoz szintén járt állami pénz.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.