szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fő cél, hogy a 15–64 éves korosztály aktivitási rátája 78 százalékról 85 százalékra növekedjen.

Az utóbbi időben egyre több szó esik arról, hogy Magyarországnak mennyi vendégmunkásra van szüksége. A vita újra fellángolt, amikor magyar munkásokat küldtek el egy olyan cégtől, ahol vendégmunkások is dolgoztak.

Ugyanakkor nem érdemes egyből magyarellenességet kiáltani, hiszen ennek oka leginkább abban keresendő, hogy a jogszabályok miatt az esetek többségében sokkal könnyebb megszabadulni a magyar munkaerőtől, mint a külfölditől. Ennek okairól itt írtunk bővebben:

 

A kormány is vastagon benne van abban, hogy nem a vendégmunkást rúgják ki a magyar helyett

Ahogy azt a jogszabályok is megkövetelik, a vendégmunkásokat kétéves határozott idejű szerződésekkel foglalkoztatják, akit kirúgnak, annak ki kell fizetni a teljes szerződéses időre a bérét. Ráadásul a kormány mindent megtesz, hogy a vendégmunkások pusztán biorobotként dolgozzanak - aztán (mű)felháborodik, ha egy cég a nagyobb teljesítményt nyújtó dolgozót tartja meg.

A felháborodás után mindenesetre a kormány egyből sietett leszögezni, hogy „a kidolgozás és elfogadás alatt álló, az új idegenrendészeti törvény végrehajtásához kapcsolódó jogszabályok a hasonló helyzeteket a jövőben szigorúan büntetni fogják”.

 

Cser-Palkovics András: Székesfehérvár kapuja a filippínó vendégmunkások előtt is, ahogy mindenki előtt, nyitva áll

A polgármester a régió gazdasági fejlődéséről szóló beszélgetésben érintette a külföldi munkavállalók kérdését.

Most pedig az NGM bejelentette, hogy uniós forrásból több mint 460 milliárd forinttal támogatja a kormány a munkaerőpiaci aktivitás növelését,

a forráskeretek háromnegyedét (azaz 345 milliárd forintot – a szerk.) az álláskeresők és inaktívak elhelyezésére szolgáló programok teszik ki.

És hogy félreértés semmiképpen se legyen, a szaktárca még azt is hozzátette, hogy „a hazai álláskeresők elhelyezkedését segítő programok priorizálása jól mutatja a kormány azon elvárását, hogy a munkaerőhiánnyal érintett vállalkozások elsősorban magyar munkavállalókat alkalmazzanak”. A vendégmunkások számát amúgy 65 ezer főben maximálná idén a kormány.

 

A Fülöp-szigeteki vendégmunkások a legnépszerűbbek a magyar cégek között

Tavaly több mint tízezren érkeztek Magyarországra az országból.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.