szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ez azonban még nem zárja le végleg a vitát, még lesz helye érdekegyeztetésnek.

Az Európai Parlmanet szerdán szoros zavazással támogatta a Bizottság javaslatát. A GMO-kat kivonják az élelmiszer- és környezetbiztonsági ellenőrzések felelősségre vonási folyamatok alól, ezzel pedig veszélybe sodorják a természetet a nem tesztelt új GMO-k kibocsátásával, írja Magyar Természetvédők Szövetségének közleménye.

Ez lehetővé tenné az óriáscégek számára, hogy az új GMO-kat az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt haátsok vizsgálata nélkül hozzák forgalomba. A javaslat emellett mentesíti az új GMO-kat értékesítő vállalatokat és az azokat termesztő gazdákat a felelősség alól, ha bármilyen kár keletkezik.

Ez a döntés újabb súlyos csapást jelent Európa-szerte a gazdák és a környezet számára, miután nemrégiben visszavonták a növényvédőszer-felhasználás csökkentését célzó rendeletet – tette hozzá a közlemény. Bár a Parlament megpróbálja korlátozni az új GMO-k szabadalmát, a javaslat továbbra is kiteszi a gazdákat és a nemesítőket a legnagyobb agrárvállalatok, mint a Corteva és a Bayer szabadalomsértési pereinek.

Sovány vigasz, hogy a Parlament részben meghallgatta a gazdák és a fogyasztók aggodalmait, és kiegészítette a Bizottság javaslatát egy új GMO-címke bevezetésével és az átláthatósági követelmények előírásával a teljes élelmiszerláncban.

A mai európai parlamenti döntés még nem tesz pontot az európai bizottsági javaslatról szóló vita végére. Az EU Tanács, a Parlament és a Bizottság egyeztetni fog a javaslatról, egy csekély esélyt adva arra, hogy a GMO-mentességért küzdő tagállamok, mint Magyarország érvényesítsék érdekeiket.

Az előzményről bővebben ebben a cikkben írtunk.

Szélesre tárná a kaput a génmódosításnak az EU, ami miatt minden kenyér ilyen búzából sülhet, ám mégsem hívhatjuk majd GMO-nak

Egyszerűsítené az új génszerkesztési technikák alkalmazását az Európai Bizottság. Az erről szóló, a vetőmagágazat, az agrármultik és növénynemesítők egy része által régóta várt javaslatcsomag célja, hogy könnyebb legyen a klímaváltozás hatásainak jobban ellenálló, nagyobb termésbiztonságot nyújtó növényfajtákat előállítani.