Quantcast
18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!
Szponzorált tartalom

Nem elég az endometriózis, még a hüvelyszárazsággal is meg kellett küzdenem

2024. február 14.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
„Ahogy meglett a gyógyír, jött egy újabb probléma”

Bogi már akkor orvostól orvosig járt, amikor az osztálytársnőinek az érettségin meg a srácokon járt az esze. Ő azonban még csak gondolni sem tudott akkoriban a szerelemre, olyan komoly nőgyógyászati panaszokkal küzdött. Aztán ahogy meglett a gyógyír, jött egy újabb probléma.

Kezdetektől fogva nagyon erős volt a menzeszem – kezdi történetét a 20 éves lány. – Sosem állt be igazán, és sokszor annyira fájdalmas görcsökkel járt, hogy iskolába sem tudtam elmenni miatta. Mivel anyukámnak is hasonló volt mindig, azt gondoltuk, ezt örököltem, így próbáltam görcsoldókkal túlélni azokat a napokat. Sokáig az emésztési problémákat sem vettem komolyan: a gyakori hányingert és székrekedést az iskolai túlterheltség és feszültség számlájára írtam.

Összeestem a fájdalomtól

Akkoriban a sport, a tánc töltötte ki minden szabadidőmet, így esélyem sem volt szerelembe esni. Mondjuk ezek a panaszok sem tették vonzóbbá a testi kapcsolat lehetőségét. Egy napon, amikor éppen balettórára készültem, annyira rosszul lettem, hogy összeestem a padlón. Az iskolai védőnő azonnal mentőt hívott, és kórházba kerültem. Ott tudtam meg végre, hogy endometriózisom van. Persze sokkot kaptam a hírtől, azt hittem, soha nem fogok majd normális életet élni: féltem, hogy vége a táncnak, és soha nem lehet majd pasim és gyerekem. Az orvosom azonban elmagyarázta, hogy ez egy gyakori betegség, amely sok nőt érint, és gyógymód ugyan nincs rá, de vannak kezelések, amelyek segíthetnek a tünetek enyhítésében és a termékenységem megőrzésében.

A hormonok adtak és elvettek

Első körben hormonális fogamzásgátlókkal próbáltuk enyhíteni a panaszaimat. Ez jó megoldásnak tűnt, hiszen az endometriózis kezelésének a női nemi hormonok szintjének csökkentése az egyik módja, mivel a peteérés megszűnésével párhuzamosan az endometriózisos terület is visszafejlődik. A kezelés működött, én pedig visszakaptam a normális életemet. A vérzésem rendeződött, a görcsök, a fájdalom mérséklődött, ráadásul a védekezés is ki volt pipálva. Az egyetemen aztán rám talált a szerelem is. Itt azonban újabb problémába ütköztem: pont a fogamzásgátló miatt.

Mellékhatása: hüvelyszárazság

Minden együttlét rendkívül fájdalmas volt. Hiába voltam szerelmes, és vágytam is a páromra, hiába volt nagyon türelmes és gyengéd velem, én száraz maradtam odalent. Később már a mindennapokban is égett, húzódott, viszketett a hüvelyem, annyira, hogy egy tampon felhelyezése is gondot okozott. Kétségbeesve kérdezgettem a barátnőimet, mi lehet a baj velem megint. Végül az endometriózis-csoportban, amelyben benne vagyok, érkezett magyarázat. Az én szervezetem ugyanis a fogamzásgátló tabletta mellékhatásaként, a csökkent ösztrogénszinttel összefüggésben, hüvelyszárazsággal reagált.

Hormonmentes segítséget kerestem

Ez elsőre úgy hangzott, mint a 22-es csapdája. Ha nem szedem tovább a tablettát, az endometriózis teszi lehetetlenné a szerelmet – ha meg szedem, akkor a hüvelyszárazság. Az orvosom mondta, hogy a következő lehetőség a műtét, de ameddig nem muszáj, én nem szeretnék kés alá feküdni. Utánaolvastam, és azt találtam, hogy vannak még olyan női életszakaszok, amelyekben ugyanígy a szervezet saját ösztrogénhiánya okoz hüvelyszárazságot: például szoptatáskor vagy változókorban. Ráadásul bizonyos esetekben nem javasolt a hormonterápia a probléma kezelésére. Mivel én szedek hormont bőven, nem szerettem volna a hüvelyszárazságot is azzal orvosolni. Ezért választottam végül egy hormonmentes, patikában vény nélkül kapható kúpot, amelyet speciálisan hüvelyszárazságra fejlesztettek ki. Végre nem áll semmi az utamba: sem az endometriózisom, sem a hüvelyszárazság!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest