szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szakemberek szerint minden évben több beteg kerül a transzplantációs várólistára, mint ahányat lehúznak onnan.

A halottakból származó szerv beültetésének várólistája vese esetében három év körül van, de sajnos lehet akár hét év is

– ezt mondta az RTL Híradónak Szijártó Attila egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika igazgatója. A csatornának nyilatkozó szakemberek szerint világméretű problémáról van szó, amin a koronavírus csak tovább rontott, a járvány alatt Magyarországon is bezuhant a transzplantációk száma.

Berente Judit, a Magyar Szervátültetettek Szövetségének elnöke azt mondta, bőven lehetne még tovább fejlődni az élődonoros beavatkozások számának növelésével.

Vannak, akik szerencsésnek mondhatják magukat. A csatornának nyilatkozó Lehóczky Ábel 23 éves volt, amikor kiderült krónikus veseelégtelensége. A fiatal férfi majdnem hat és fél évet töltött dialízisen, végül a testvére jelentkezett donornak. Az RTL-nek azonban Mihály Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat transzplantációs igazgatója azt mondta,

minden évben több beteget teszünk transzplantációs várólistára, mint ahány beteget leveszünk.

A számok folyamatosan változnak, de egy átlagos napon nagyjából 1200 ember vár műtétre, évente pedig kb. 450 új beteg kerül a várólistára. Májtranszplantációra százan, szívre nyolcvanan, tüdőre pedig tízen várakoznak. A legrosszabb helyzetben viszont a várólistás vesebetegek vannak, hiszen ők a vérellátó szolgálat szerint 1003-an vannak, és hacsak nincs közvetlen élő donoruk, akkor évekig kell a műtétre várniuk.