szerző:
Tetszett a cikk?

Szemrevaló formaterv, egyedi hangulatú utastér, high-tech kijelzővarázslat, korrekt hatótáv és relatíve kedvező ár. Felettébb ígéretesnek tűnik a BYD tisztán elektromos kompakt SUV-ja, az Atto 3, de vajon akadnak-e hátulütői?

Ritkán fordul elő olyan, hogy egy úgymond a semmiből jött új márka hirtelen úgy berobban a piacra és villámgyorsan olyan általános ismertségre tesz szerint, mint a BYD.

Az eddig igen sikeresnek tűnő sztori azzal kezdődött, hogy a kínai vállalat Seal szedánját nemzetközi szinten sokan kapásból Tesla-verőnek kiáltották ki. Aztán azzal folytatódott, hogy a BYD tavaly októberben megnyitotta első hazai kereskedéseit és piacra dobott három elektromos autót, majd pedig az év végén jött a bejelentés, miszerint Szegeden épül fel a vállalat első európai gyára.

2024-ben aztán megérkezett az általunk már alaposan letesztelt negyedik villanyautó, a Seal U, és az ígéretek szerint hamarosan az első hibrid benzines BYD-k is feltűnnek a színen.

Egyelőre nem tudni, hogy hova fog kifutni a történet, hogy a BYD mennyire tarolja majd le az európai és egyben a magyar piacot, mi mindenesetre most vázoljuk, hogy mit nyújt a pénzünkért cserébe a kínai cég arany középutasnak tekinthető szabadidő-autója, az Atto 3.

5 csillagot ért el az Euro NCAP törésteszten
László Ferenc

A kínai ID.4?

Míg a nem túl szemrevaló külsejű legolcsóbb itthoni BYD, a Dolphin a VW ID.3 méretkategóriájában versenyez, addig az eggyel drágább Atto 3 egyik fő riválisa a VW ID.4 lehet, még akkor is, ha a német villanyautó közel 13 centiméterrel hosszabb.

A 0,000 000 000 000 000 001 másodpercről, vagyis az attoszekundumról elnevezett tesztalanyunk külső design tekintetében nem kíván megosztó szerepben tetszelegni, e helyett egyszerűen inkább csak megpróbál megfelelni a lehető legszélesebb közízlésnek.

4,5 centiméterrel rövidebb a tengelytávja, mint az ID.4-nek
László Ferenc

A kínai kompakt crossover hagyományos hűtőrács nélkül, kamu légbeömlős első lökhárítóval, vékonyka fényszórókkal, hagyományos visszapillantókkal és kilincsekkel, finoman emelkedő övvonallal és fénycsíkkal összekötött hátsó lámpatestekkel kíván hódítani.

A frontrészt méretes BYD logó ékesíti, hátul pedig nemcsak BYD ATTO 3, hanem méretes BUILD YOUR DREAMS feliratokra lehetünk figyelmesek. És ha ez nem lenne elég, oldalt is ott figyel egy kisebb BYD DESIGN plakett, így aztán még a laikus nézelődők is pillanatok alatt képbe kerülnek a korábban még sosem látott autó eredetével kapcsolatban.

0,29-es a légellenállási együtthatója
László Ferenc

Vizuális sokk

Ha a korrekt iparos munkának tekinthető külső design láttán esetleg egyszerűen csak ásítva legyintettünk, akkor az ajtók felnyitását követően szinte az arcunkba robban a maximálisan egyedi hangulatú utastér.

A furcsa formai megoldásokkal teletűzdelt, enyhén megosztó enteriőr egyeseknek talán picit már túl sok lehet a jóból, mindenesetre üdítő egy olyan utastérrel találkozni, melyben egy csapásra több egyedi ötlet van, mint egyes német autókban több évtized alatt összesen.

László Ferenc

A hangszóróval kombinált hengeralakú ajtónyitó megoldás, az agyondesignolt légbefúvók, a repülőgép gázkarra hajazó váltókar és a gitárhúrokként is funkcionáló térképzseb megoldás mellé a vártnál jobb minőség társul, bármerre nyúlunk finom anyagokkal találkozhatunk. Ha ilyen minőséggel debütált volna az ID.3, a VW most talán nem tartana ott, ahol.

Az alul enyhén csapott vegán bőrkormány kellemes tapintásérzetet biztosít, hagyományos nyomógombjai ergonomikus kialakításúak. A volán mögötti digitális műszeregység nagyon kicsi és nem igazán szabható személyre, e tekintetben kár volt a Volkswagent koppintani.

László Ferenc
László Ferenc

Tesla-gyilkos?

A 15,6 colos infotainment kijelző szó szerint nagy durranás, remek a képminősége, ízléses a grafikája és hasonlóan fürge működést leginkább csak a Teslák fedélzeti rendszerei képesek prezentálni.

A kijelzőn vagy a kormányon megejtett megfelelő gombnyomás hatására vízszintesből függőlegesbe fordul a panel, melynek viszonylag kevés a gyakorlati haszna, arra viszont tökéletesen alkalmas ez a trükk, hogy ennek kapcsán mindenki a BYD-ról beszéljen.

A kijelzők fényereje lehetne picit nagyobb
László Ferenc
László Ferenc

Kár, hogy a klímát és az ülésfűtést csak az érintőkijelző nyomkodásával (és angol hangparancsokkal) lehet vezérelni, aminél csak az a nagyobb probléma, hogy tapasztalataink szerint igen vérszegény a fűtés. A megszokott 20 helyett az Atto 3-ban 25-26 fokra kellett állítani a hőmérsékletet, de még ez esetben is sokszor hideg levegőt fújt a sokszor a párásodás leküzdésével is hadilábon álló rendszer.

Negatívum, hogy kormányfűtés felár ellenében sem rendelhető, de legalább az ülések igen kényelmesek, és sem elöl, sem hátul nem lehet panasz a helykínálatra. A sík padló miatt hátul középen sem kínvallatás az utazás, és nemcsak légbefúvókat, hanem USB-A és -C portokat is kapnak a hátul helyet foglalók.

László Ferenc
László Ferenc

Külön pirospont jár az első ülések hátán kialakított remek tárolók miatt, melyeket sok japán gyártó megirigyelhetne, valamint az alapáras panorámatető mellett sem mehetünk el szó nélkül. A 8 hangszórós hi-fi "semmi extra" kategóriás, a villogó hangulatfények nélkül pedig bőven el tudnunk képzelni az életünket.

Az átlagosnak mondható méretű 440 literes csomagtér a hátsó üléstámlák ledöntésével 1138 literesre bővíthető. Kár, hogy a kábeleket csak a raktér alatti rekeszben tudjuk tárolni, mivel bár elöl bőven lenne hely, frunkot mégsem alakítottak ki a tervezők. Az ötödik ajtó egyébként elektromos mozgatású.

László Ferenc
A Seal U csomagtere 112 literrel öblösebb
László Ferenc
László Ferenc

Útra fel!

Az első kerekeket egy 8-in-1 kialakítású modern villanymotor hajtja, melynek 204 lóerős teljesítménye és 310 Nm-es nyomatéka a 2 literes dízelmotorokat juttatja eszünkbe, leszámítva persze a gázolajos kerregést és a váltási késedelmeket.

A 7,3 másodperces 0-100-as szintidejű és 160 km/h-ra korlátozott végsebességű Atto 3 igen fürgének érződik a hétköznapokban, ennél komolyabb menetdinamikára nem nagyon lehet szükségünk.

Nincs belőle összkerekes verzió
László Ferenc
Ugyanolyan magas, mint az ID.4
László Ferenc

A normál és sport üzemmódokat felvonultató kormányzás a kategóriaátlagnak megfelelően szintetikus, a sávtartó kicsit ideges. A futómű még adaptív technika nélkül is egész jól megbírkózik a hazai utak "remek" minőségével, és a 10,7 méteres fordulókörre sem igazán lehet panasz.

A folyadékhűtéses 400 V-os pengeaksi 60,5 kWh kapacitású és 420 kilogrammot nyom a mérlegen, az össztömeg 1,75 tonna. A fékrendszer kellően erőteljes, a rekuperáció nagyobb meglepetések nélkül, szinte észrevétlenül teszi a dolgát, és a hatékonyságra többek közt az alapáras hőszivattyú is jó hatást gyakorol.

László Ferenc
Mint egy Pagani
László Ferenc

A WLTP-szabvány szerinti 420 kilométeres hatótávból a mérsékelten hideg téli teszthét során 400 kilométert a gyakorlatban is hozni tudtunk, már amikor városi, elővárosi közlekedésre használtuk a kocsit. Autópályán jelentősen megnő a fogyasztás, alulról súrolt 130-as tempó esetén 240 kilométer magasságára csökken a hatótáv.

AC-fronton 11 kW jelenti a plafont, 22 kW-os opció felár ellenében sem érhető el, így egy teljes töltés körülbelül 6,5 órányi időt vesz igénybe. 88 kW-os maximális DC teljesítmény mellett 80 percig tart egy teljes töltési procedúra, egy 10-80 százalékos történet pedig ideális esetben 44 perc alatt tudható le.

László Ferenc
Nem állítható a gerinctámasz
László Ferenc

Konklúzió, árak, riválisok

+: jól eltalált külső design, egyedi és minőségi beltér, gyors infotainment rendszer, városban remek hatékonyság, korrekt ár/érték arány.

: gyenge fűtés, nincs kormányfűtés, autópályán sokat fogyaszt, a töltés lehetne kicsit gyorsabb, nincs frunk.

Az európai közízlésnek tökéletesen megfelelő egész modern formaterv, a teljesen egyedi és egész tágas, minőségi utastér és a relatíve hatékony hajtáslánc megteszi a hatását, az Atto 3 alapvetően pozitív meglepetést okozott a teszthét során. Messze nem tökéletes, de a hibák többsége könnyen orvosolható szoftverfrissítéssel vagy facelifttel.

Az egyelőre ismeretlen értéktartás és megbízhatóság külön téma, mindenesetre az árakat egész jól belőtte a BYD. Az általunk kipróbált verziótól lényegében csak a 12,8 colos kisebb érintőkijelző, a légtisztító és az elektromos csomagtérnyitás hiányának tekintetében eltérő alapmodell 14 millió forintba kerül, a fullos változatért pedig ennél 800 ezer forinttal többet kérnek.

Automata távfény funkciós LED-fényszórók
László Ferenc

Az általános garancia 6 év, illetve 150 ezer kilométer, az akkumulátorra 8 év és 200 ezer kilométer jótállást vállalnak.

A 11 milliós alapárú Dolphin és a 16,3 milliótól induló Seal U közé beékelődő Atto 3 egyik fő riválisa a Kia Niro EV, melyért alaphangon 17,7 millió forintot kell fizetnünk, és bár a Hyundai Kona EV 14,5 millió forinton nyit, az Atto 3-hoz hasonló kivitele minimum 16,2 millió forintba kerül.

A Volkswagen hazai kínálatában 17,8 millió forinton kezd a 204 lovas ID.3, az ID.4 pedig 286 lóerővel legalább 20,5 millió forintot kóstál.

Álmaink autója?
László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.