Így öltözzön a pokoltúrához! Hűvös ruházat nanogyémántos textíliákból

2024. feb 19. 8:00
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
A petricsészében a látszat ellenére nem szokványos talajszemcsék vannak, hanem nanogyémántok. A velük kezelt (szemcsésnek látszó) pamuttextília hővezető képessége sokkal jobb a kezeletlen szöveténél, ezért képes a felmelegedett testből nagyobb mennyiségű hőt kivezetni a levegőbe. Azaz a belőle készített ruházat hűvösebben tart. Kis túlzással, a felhasználásának csak a fantázia szab határt. / Kép: Cherry Cai/RMIT University

A Petri-csészében a látszat ellenére nem egy kis föld van, hanem nanogyémántok. A velük kezelt (szemcsésnek látszó) pamuttextília hővezető képessége sokkal jobb a kezeletlen szöveténél, ezért képes a felmelegedett testből nagyobb mennyiségű hőt kivezetni a levegőbe / Fotó: Cherry Cai/RMIT University

A melbourne-i RMIT Egyetem kutatói nanogyémántok segítségével olyan intelligens textíliákat hoztak létre, amelyek gyorsabban lehűthetik a kimelegedő embereket. Ezt úgy érik el, hogy a testhőt elszívják, majd átadják a szövetnek, ami a nanogyémántok hihetetlen hővezető képességének köszönhető.

A nanogyémántokkal bevont pamutból – elektrofonás (electrospinning) néven ismert módszerrel – készült szövetek 2-3 Celsius-fokkal erősebb lehűlést értek el a kezeletlen pamuthoz képest – derült ki a Polymers for Advanced Technologies című szakfolyóiratban megjelent tanulmányból. (Az elektrofonás egy olyan szálgyártási eljárás, amely elektromos erőt alkalmaz polimer oldatok vagy polimer olvadékok elektromosan töltött szálainak kihúzására néhány száz nanométeres nagyságrendű szálátmérőig.)

Jól jön a tűzoltóknak

A projekt vezetője és az RMIT vezető oktatója, dr. Shadi Houshyar szerint nagy lehetőséget látnak arra, hogy – ezeket a felismeréseket felhasználva – új textíliákat hozzanak létre sportruházathoz, sőt, akár személyi védőruházathoz is, például a tűzoltók hűvösen tartására szolgáló alsóruharétegekhez. A tanulmány azt is megállapította, hogy a nanogyémántok növelik a pamut UV-védelmét, így az ideális a nyári szabadtéri ruházathoz – írja az AzoNano portál.

„Bár 2-3 fok nem tűnik nagy változásnak, de hosszabb időn keresztül nagy különbséget jelent a kényelmet és az egészségre gyakorolt hatásokat nézve. Gyakorlati szempontból ez jelentheti a különbséget a légkondicionáló kikapcsolva tartása vagy bekapcsolása között. Lehetőség van annak feltárására is, hogy a nanogyémántok hogyan használhatók az épületek túlmelegedéstől való védelmére, ami környezeti előnyökkel járhat” – mondta Houshyar az egyetem híroldalán.

Feltalálták az alakváltó textiliákat, amelyek akár meg is ölelhetik

Feltalálták az alakváltó textiliákat, amelyek akár meg is ölelhetik

Az előrejelzések szerint ennek az anyagnak a ruházatban való felhasználása 20-30 százalékos energiamegtakarítást eredményezne a légkondicionáló berendezések alacsonyabb használata miatt.

„A közhiedelemmel ellentétben, a nanogyémántok nem azonosak az ékszerekként használt drágakövekkel. Valójában olcsón előállíthatók. Olcsóbban, mint a grafén-oxid és más típusú szénanyagok. Bár szénrácsos szerkezetűek, sokkal kisebb méretűek, emellett könnyen előállíthatók olyan módszerekkel, mint a detonáció, vagy kinyerhetők hulladékanyagokból” – mondta Houshyar.

Az emberi szervezet barátja

A speciális textília kialakításához először a pamutanyagot ragasztóval vonják be, majd nanogyémántokból, poliuretánból és oldószerből készült polimeroldattal „elektrofonják”. Ez az eljárás nanoszálakból álló hálót hoz létre a pamutszálakon, amelyeket aztán kikeményítenek, hogy a kettő összekapcsolódjon.

A tanulmány vezető kutatója, dr. Aisha Rehman elmondta, hogy a nanogyémántokkal való bevonatot szándékosan csak a szövet egyik oldalára vitték fel, hogy korlátozzák a légkörben lévő hő visszavezetését a testbe.

„A szövet nanogyémánt bevonattal ellátott oldala az, amelyik a bőrrel érintkezik. A nanogyémántok ezután a testből a levegőbe vezetik ki a hőt. Mivel a nanogyémántok nagyon jó hővezetők, ezt a bevonatos textília gyorsabban teszi, mint a kezeletlen szövet” – mondta Rehman.

Az informatikában gyakran használt nanogyémántok a folyadékok és gélek hőtani tulajdonságainak javításában is segíthetnek, valamint növelhetik a fémek korrózióállóságát.

A nanogyémántok biokompatibilisek is, tehát biztonságosak az emberi szervezet számára. Ezért nemcsak a textíliákban, hanem az orvosbiológiai területen is nagy lehetőségek rejlenek benne

– állítja Rehman.

„Ez az elektrospinning megközelítés egyszerű, és jelentősen csökkentheti a gyártási lépések sokaságát a korábban tesztelt módszerekhez képest, amelyek hosszadalmas folyamatokkal és a nanoszálak pazarlásával járnak” – utalt arra Houshyar, hogy ebben a technológiában nagyon komoly kereskedelmi potenciál van.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

anyagtudomány

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

textil anyagtudomány gyémánt nanotechnológia nano