szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Megduplázódtak a könyvkiadás költségei.

Ez most nem a fejlődés, hanem a túlélés ideje – mondja a Forbes-nak adott interjúban Gönczi Péter és Nagypál Viktor, az Álomgyár könyvkiadó alapító-tulajdonosai.

Idén körülbelül százhúsz címet adnak ki, tavaly 139-et sikerült. Van ez az infláció dolog, a kiadó, a könyvesboltok, a webáruház és egyéb ügyeik (e-könyv, nagyker stb.) kevesebb címmel is hozzák a 2022-es árbevételt (1,6 milliárd forint tavaly, 1,6–1,7 körül idén). Viszont a nyomtatástól a béreken és bérleményen át a logisztikához, fuvarozáshoz köthető energiaárakig minden költségük körülbelül a duplája lett.

Idén márciusra egy év alatt 40–60 százalékkal magasabb árajánlatot kaptak a nyomdai költségekre, ezzel szemben a könyvenkénti átlagbevételük csak 17 százalékkal nőtt.

A Covid jó időszakuk volt, nem csak azért, mert mindenki otthon olvasott. „A többi kiadóval ellentétben mi nem húztuk be a kéziféket – mesélik az alapítók. – Amikor újranyitottak a boltok, hirtelen nem tudtak új könyvet a polcra tenni. Tőlünk viszont tudtak címeket venni. Covid után bementél a Tescóba, és szinte mint egy Álomgyár-könyvesbolt, úgy nézett ki.”

Az interjúban az alapítók elismerik: sikerük egyik titka, hogy ponyvát is kiadnak. „Szoktuk mondani, hogy nálunk vérnek és spermának kell folynia” – viccelnek.