szerző:
Tetszett a cikk?

Ha túl drága, esetleg túl nagy a BMW X6 és még az X4 is, akkor érdemes egy pillantást vetni a teljesen új X2-re, mely egy az elődjétől teljesen eltérő karakterű kupé divatterepjáró lett. Kipróbáltuk a 300 lóerős durrogós M35i és a 313 lovas hangtalan iX2 változatokat.

2018-at írtunk, amikor a BMW piacra dobta az első X2-t, ami tulajdonképpen egy kicsit megemelt kasztnis kompakt modell volt. Az azóta eltelt 6 évben 390 ezer X2 talált gazdára világszerte, ami egy ilyen erősen rétegmodell kategóriás típus esetében egész kiváló eredménynek nevezhető. Főleg annak ismeretében, hogy a sokkal divatterepjárósabb X1 mennyivel praktikusabb nála.

És most itt az elsőtől az utolsó csavarig teljesen új második generációs X2, mely teljesen más úton halad tovább, mint amin az elődje elindult. A jelentősen megnőtt új X2 egy hamisítatlan kupé szabadidő-autó, mely olyan, mint egy mosásban némileg összement X6 vagy X4.

A nemzetközi menetpróba során a Lisszabon környéki utakon fogtuk vallatóra a benzines csúcsmodell M35i-t és az erősebbik elektromos iX2-t.

László Ferenc

Két propellerrel kevesebb

Az előd egyik legjellegzetesebb vonását, a C-oszlopon elhelyezett és régi szép időket idéző BMW logókat sajnos elbukjuk, pedig azok jól mutatnának az immár dobozos, hanem kupés hangulatú új X2-es hátsó traktusán. Így aztán be kell érnünk a szokásos első és hátsó kék-fehér propellerekkel, melyek pereme az elektromos változatokon kék.

Konkrétan így fest a szupersportos benzines M35i:

László Ferenc

És így mutat a 100 százalékban elektromos iX2:

László Ferenc

Hiába igen közeli a rokonság a közelmúltban megújult X1-gyel, az X2 teljesen már karakter. Teljesen mások a fényszórók és a hátsó lámpák, melyek közös vonása a kicsit sarkosabb formaterv és a nyilakra hajazó látványos betétek.

Immár nemcsak a lámpák világítanak, hanem opcionálisan a jókora veséket formázó hűtőrács pereme is. A benzines példányokon aktív lamellás hűtőrács, az elektromosokon pedig teljesen fedett vesék feszítenek.

László Ferenc
László Ferenc

Az oldalnézetet a hatalmas, most először opcionálisan 21 colos kerekek, a laposra vasalt aszimmetrikus kerékjárati ívek, a süllyesztett kilincsek és a hátrafelé látványosan lejtő tetővonal határozza meg.

Hátul kiviteltől függően kisebb-nagyobb kacsafarok mered az ég felé. Az M35i-n jól mutat a négy hatalmas dupla köralakú kipufogóvég, a normál benzinesek kipufogói teljesen rejtettek, az iX2 pedig értelemszerűen nem rendelkezik auspuffanlagéval.

László Ferenc
László Ferenc

Nem kicsi

A kupészerű formatervnek köszönhetően az X1 0,26-os légellenállási együtthatója helyett 0,25-ös értéket kapunk, illetve érdekesség, hogy míg a hosszúság 5 centiméterrel nőtt, addig a magasság ugyanennyivel csökkent a dobozos testvérmodellhez képest.

Az elődjénél 19 centiméterrel, vagyis egy kategóriával hosszabb és 6 centiméterrel magasabb új X2-nél azért még mindig jelentősen testesebb a 18 centiméterrel hosszabb X4, a 38 centivel méretesebb X6-ról nem is beszélve.

László Ferenc
László Ferenc

Elöl igen kényelmesen el lehet férni az M35i komoly oldaltartású, világító M logós kagylóüléseiben, illetve az iX2 komfort fókuszú hagyományosabb ülő alkalmatosságaiban, a vezetési pozíció hajszálnyival alacsonyabb, mint az X1-ben. Utóbbiban hátul egyértelműen több a fejtér, ez azonban inkább csak 1,9 méter feletti magasság esetén jelenthet gondot az ugyanakkora lábterű X2-ben.

A kardánalagút miatt hátul középen nem szívesen utaznánk hosszabb távon, a csomagtérben azonban kiválóan elfér 5 személy megannyi csomagja. Az előző X2-esnél jelentősen nagyobb lett a puttyony, melyben alaphelyzetben körülbelül 500, kibővítve pedig 1500 liternyi cókmóknak jut hely.

A hátsó ülések támlája nem hajtható le teljesen síkba, a csomagtér vízszintesen két részre van osztva, és a belső égésű motoros kivitelekbe némileg több csomag pakolható be.

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

Támad az Android

A műszerfal ismerős lehet az X1-ből, a különbségek nagyítóval keresendők, a minőség változatlanul átlag feletti. A szokásosan vaskos, az M35i esetében középállásjelzős M bőrkormányon sokak örömére nem érintőfelületek, hanem hagyományos nyomógombok figyelnek. Az ívelt kijelzős műszerfalon az összes kivitel esetében 10,25 colos digitális műszeregység és 10,7 colos érintőkijelző található.

Míg az X1 eredetileg 8-as operációs rendszerrel startolt el, addig az X2 már kapásból az eggyel újabb, immár Android-alapú 9-es verzióval debütált. Az X1-hez hasonlóan itt sincs iDrive, a felhasználói felület pedig kicsit szebb, átláthatóbb és gyorsabb lett, de a miniatűr ikonok garmadáját felvonultató főmenü sajnos nem sokat változott.

László Ferenc
László Ferenc

A lebegő középkonzol előtti közel függőleges felületen amolyan Tesla módra remek helyet alakítottak ki a mobiltelefonnak, melynek hátlapja a vezeték nélküli töltés közben finom hűtést kap.

A vezeték nélküli Android Auto és Apple CarPlay támogatás adott, USB-C aljzatból elöl és hátul is két-két példány található, ezenkívül pedig fedélzeti 5G-t, távolról vezérelhető belső kamerát és kiterjesztett valósággal színesített csúcsnavit is kapunk, a szélvédőre vetítő remek HUD-ról nem is beszélve.

Nem tudjuk, hogy a 6 hangszórós és 100 W-os alap hi-fi hogyan teljesít, de vélhetően bőven megér 249 ezer forintot a tesztautónkban tetten érhető 12 hangszórós és 205 W-os Harman Kardon rendszer, mely kiváló hangminőséggel szolgál.

A kétzónás klíma alapáras tétel, a kormányfűtés 77 ezer, az első ülésfűtés 135 ezer, a sajnos nem nyitható, cserébe viszont hatalmas panoráma üvegtető pedig 509 ezer forintos tétel.

László Ferenc
László Ferenc

A durrogós

Az M35i 2 literes 4 hengeres turbós benzinmotorja az USA-ban 317 lóerőt tud, hozzánk viszont 300 lóerőre lefojtva érkezik, ami mellé 400 Nm-es csúcsnyomaték társul. Az 5,4 másodperces 0–100-as szintidő és a 250 km/h-ra korlátozott végsebesség nem szerény, azonban a csak nagyobb X4-ben és a felett elérhető 6 hengeres erőforrások sokkal kellemesebb orgánumúak.

A sportos hangzásról sajnos inkább a hangszórók és kevésbé a látványra amúgy igen ütős kipufogók gondoskodnak, és bár a váltásokat impozáns durrogás kíséri, ezek valahogy nagyon mesterkéltnek hatnak – az egyre szigorodó károsanyag-kibocsátási normák megtették a maguk vágyölő hatását.

László Ferenc
László Ferenc

A kormányzás szuperpontos és közvetlen, bár a reméltnél kicsit szintetikusabb. A futómű zseniálisan teszi a dolgát, a kiváló minőségű portugál szerpentineken nagy élmény volt az M35i tempós terelgetése, és ebben többek közt az is komoly szerepet játszik, hogy az 1,8 körüli tömeg remekül oszlik el a tengelyek között.

Alapáras tétel az xDrive, mely a platform sajátosságai miatt ezúttal nem hátsó-, hanem elsőkerék-hangsúlyos, amivel bizony együtt kell tudnunk élni. A 8 liter körüli átlagfogyasztást a feszesebb tempó miatt nem tudtuk hozni, de kellő odafigyeléssel valószínűleg 10 liter alatt tartható a fogyasztás, az újabb BMW-hajtásláncok az átlagnál hatékonyabbak szoktak lenni.

Az összes belsőégésű motoros X2-ben hétfokozatú duplakuplungos automata váltó teljesít szolgálatot, ami az M35i csúcsmodellben igen gyorsan pakolgatja a fokozatokat, és a kormány mögötti elefántfülekkel akár mi magunk is beavatkozhatunk a működésébe.

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

A hangtalan

Az iX2 xDrive30 elöl és hátul is egy-egy villanymotort felvonultató hajtáslánca 313 lóerős és 494 Nm-es produkciót ad elő, ami 5,6 másodperces 0–100-as sprinthez elegendő, a végsebesség 180 km/h-ra van korlátozva.

Váltó nem meglepő módon nincs, az instant hatalmas nyomaték miatt sebességtartománytól függetlenül garantált az ülésbe préselő gyorsulás, és tapasztalataink szerint a technika fékezés és kanyarodás során is egész jól palástolja a nem csekély 2,1 tonnás tömeget.

László Ferenc
László Ferenc

A rekuperáció finoman teszi a dolgát, a hathatós hangszigetelés miatt az utastérben síri csend uralkodik, bár autópályán egyelőre nem állt módunkban kipróbálni a legújabb zöld rendszámos bajort. A hatótáv a WLTP szerint 420-450 kilométer magasságában alakul, amiből nekünk a haladósabb használat miatt inkább csak 320 kilométer jött össze, és arra tippelünk, hogy normál téli körülmények mellett is inkább ez utóbbi kilométermennyiség lehet a reális.

Az AC-n alapáron 11, felár ellenében 22 kW-tal tölthető nettó 64,8 kWh kapacitású telep DC-n maximum 130 kW-tal táplálható, és ideális csillagzat alatt akár fél óra alatt is letudható egy 10-80 százalékos procedúra.

Az iX2 ésszerűbb eDrive20 verziója 204 lóerőt és 250 Nm-t enged rá az első kerekekre, és ugyanakkora aksiból minimálisan, körülbelül 20 kilométerrel nagyobb hatótávot prezentál.

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

Hibrid van-e?

Az X1-től eltérően az X2 nem készül plugin hibrid hajtáslánccal, így be kell érnünk egy lágyhibrid benzines és dízel verzióval. Az elsőkerék-hajtású benzines 20i 1,5 literes 3 hengeres motorja és kis villanymotora 156+20 lóerőt, illetve 240+55 Nm-t tud, ami 8,3 másodperces 0–100-as gyorsuláshoz, illetve 213 km/h végsebességhez elegendő.

Az összkerekes dízel 20d-ben lévő 2 literes 4 hengeres erőforrás és parányi villanymotor 150+20 lóerős, illetve 360+55 Nm-es produkciót ad elő, és ez az akár 4,8 literes átlagfogyasztású, 8,6 másodperces 0-100-as szintidejű X2-es maximum 207-tel képes hasítani az Autobahnon.

László Ferenc

A szintén 2 literes dízelmotor által hajtott elsőkerekes 18d-ben nincs elektromos rásegítés, ez az őszinte 150 lóerős és 360 Nm-es SUV 8,9 másodperc alatt tudja le a 0-100-at, 210 km/h a végsebessége és a gyártó szerint 5,1 litert fogyaszt 100 kilométeren. Az előd 231 lovas és 450 Nm-es remek 25d hajtása szépen lassan a feledés homályába veszik.

Az üzemanyagtartály 45 literes, felár ellenében azonban 54 literes is lehet.

László Ferenc

Konklúzió, árak

Sokan fintorognak a kupé SUV-ok láttán, mert egyrészt nem nyeri el a tetszésüket a furcsa formaterv, másrészt jól tudják, hogy ezek a divatterepjárók praktikum fronton az átlagnál szerényebben teljesítenek.

Ettől függetlenül az eladási számok azt mutatják, hogy nagyon is van piaca a hátrafelé lejtő tetejű szabadidő-autóknak, vagyis a BMW 2008-ban jó érzékkel indított lavinát az X6-tal, és jó döntést hozott később az X4, és most az X2 kapcsán is.

Jó hír, hogy a második generációs X2 esetében praktikum fronton viszonylag keveset bukunk el az X1-hez képest, és a kupés életérzés felára lényegében elhanyagolható. Az új X2 20i 16,1 millió forinton nyit, vagyis a kompakt újdonság jelentősen olcsóbb a 21,8 milliótól induló X4-nél és a 38,1 millió forintos alapárú X6-nál.

Az M35i-féle sportos élvezetek 22,7 millió forint magasságában kezdődnek, az erősebb iX2 pedig alaphangon 23,7 millió forintba kerül.

László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.