szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Igyekeznek elkerülni az online kereskedők, hogy bukjanak a Magyar Posta kötelezően rájuk erőltetett szállítási szolgáltatásain, van, aki ezért pluszköltséget számolna fel.

Keresik a kiskaput az online kereskedők, hogy vagy ne kelljen a Magyar Posta szolgáltatását is felajánlani, vagy elkerüljék, hogy ezt kelljen alkalmazniuk a náluk rendelt áruk szállításánál.

A 24.hu szerint van, aki úgy véli, rá nem is vonatkozik majd a kötelezettség, mások pedig arra készülnek, hogy plusz küldeménykezelési díjat számolnak majd fel, amit az általános szerződési feltételek közé írják majd be, így kikerülve a várhatóan március 28-tól életbe lépő szabályokat, ami óriási versenyelőnyhoz juttathatja a postát:

Óriási versenyelőnye lesz a Postának, miután minden webshop köteles őket is felajánlani az áruszállításra

A vállalat előzetes piacfelmérést is végez.

Bár a részletszabályok még nem készültek el – jóllehet, mint megírtuk, ezeket február végére tervezték elfogadni –, a posta korábban már küldött tájékoztatást a webshopoknak. Ez alapján a kereskedőknek vagy csak regisztrálniuk kell a postánál, és akkor az egyetemes szolgáltatást biztosítják nekik – vagyis nem mennek helybe az összekészített rendelésekért, amiket kötelezően meghatározott áron szállítanak ki –, vagy egyedi szerződést kötnek velük, és akkor ki is mennek a megrendelésekért.

Megjelent egy rendkívül furcsa mondat a Magyar Postától, mindenki azt találgatja, miért

Kellemetlen meglepetés.

A kereskedők attól tartanak, hogy ha a vevők a postai szállítást kérik, az részben többletmunkát jelent számukra, részben pedig nem tudják teljesíteni a megszokott futárcégekkel kötött szerződésekben vállalt kötelezettségeiket.

A lapnak egy webshop-üzemeltető írt a terveiről, hogy felárazással tántorítaná el a vevőket a postai szolgáltatás igénybevételéről, amit a jelenlegi szabályok alapján, úgy tűnik, megtehet.

A webshoposokra az utóbbi időben rájár a rúd. Egyrészt nyomulnak a szuperolcsó kínai kütyüket kínáló kereskedők:

Mindenkit utolér a szuperolcsó kínai kütyük rohama: mit tud a Temu, amit még a Shein sem?

Tavaly ősz óta Magyarországon is hódít a Temu, csak úgy ömlenek a közösségi médiából filléres ajánlatai. Az új társaság elképesztő ütemben terjeszkedik a világban, benyomult a nála alig idősebb Shein vadászterületére, rögtön ki is robbant köztük a háború.

Ezeket fel is nyomták már a GVH-nál:

Vizsgálja a Temut a Gazdasági Versenyhivatal

Egyelőre csak vizsgálodik a GVH, de akár versenyfelügyeleti eljárást is indíthat, ha indokoltnak látja.

Másrészt csökken a forgalom, ami arra készteti őket, hogy minden fillért megfogjanak, még az át nem vett utánvétes csomagok költségeit is:

Rendelt már valaha online utánvéttel, de nem vette át? Eddig megúszta, de hamarosan számolhat a következményekkel

Ki vágyból, ki ügyeskedésből, ki bosszúból rendel utánvéttel árut úgy, hogy esze ágában sincs átvenni. Ezzel meglepően nagy veszteség jelentkezik a webshopoknál, amelyek minden garast megfognának, különösen most, a növekvő költségek és a csökkenő forgalom mellett. A szakmai szervezet speciális szoftverrel kísérletezik, de senkinek sem kell súlyos következményektől tartania: legfeljebb kimarad egy-két körből.