szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Wired szerint forradalom előtt áll az okostelefonos piac.

Mindenki meg akarja ölni a mobilalkalmazásokat – ezzel az elsőre meghökkentőnek tűnő felütéssel indít a Wired vezércikke, amelyben azt latolgatja, hogy valóban forradalmasíthatja-e az okostelefonokat a mesterséges intelligencia.

A szakportál cikke szerint az iPhone óta a legnagyobb forradalom előtt áll az okostelefon-piac: egyre több tech cég tervez mobilapp-mentes telefonokat és kütyüket, amire az MI fejlődése és a virtuális asszisztensek terjedése nyitotta meg az utat. Ez lényegében azt jelenti, hogy ha egyetlen felületen adhatunk parancsokat komplex feladatok elvégzésére, azzal egy sor olyan alkalmazás válhat feleslegessé, amelyet jelenleg használunk.

A Wired példaként említi a Humane AI Pin elnevezésű viselhető eszközt, amely tárgyakat képes beazonosítani, lefotózni, majd kivetíteni a kapcsolódó információkat a felhasználó tenyerére. Az eszközt egy digitális asszisztens vezérli, amely több nyelven ért, integrálja a ChatGPT-t, és éppen arra tervezték, hogy csökkentse a felhasználók okostelefon-függőségét.

Ezen kívül a januári CES világkiállításon debütált a Rabbit R1-es kütyüje, ami hangvezérléssel tud például repülőjegyet foglalni. Legutóbb pedig a barcelonai MWC-n mutatták be a Deutsche Telekom ötletét, amely már kifejezetten az új, appmentes világ koncepcióját demonstrálja (erről korábbi cikkünkben olvashat részletesebben).

A Wired megemlít emellett egy izgalmas litvániai startupot, az A Phone, A Friend (Egy Telefon, Egy Barát) nevű céget, amely szintén olyan okostelefonokon dolgozik, amelyeken a digitális segéd hangvezérléssel oldja meg mindennapi teendőinket. A cég vezetője, Tomas Ramanauskas azt nyilatkozta: az MI arra ad lehetőséget, hogy emberbarátabbá tegyék a felhasználást a jelenlegi, hűvös, tranzakciókra és figyelem-gazdaságra kihegyezett szemlélet helyett.

És itt nem csak arról van szó, hogy mondjuk egy utazástervező alkalmazás nyomogatása helyett egy digitális asszisztenssel csevegünk-e. A litván startup által használt tanuló algoritmus többek között azt is tudja, hogy hol hagytuk abba egy podcast-adás hallgatását egy hónappal ezelőtt, emlékeztet, ha nem válaszoltunk a főnökünk levelére, ráadásul megtanulja a stílusunkat, így személyes leveleket is meg tud fogalmazni helyettünk. Összefoglalja, hogy mit posztoltak az ismerőseink, amióta nem pörgettük a hírfolyamot, de arra is képes, hogy átírja a cikkek bulváros címeit. A cég egyébként egy rádióadás elindítását is tervezi, amely gyakorlatilag egy személyre szabott híradó lenne: felolvassa a híreket, és még az érzelmi állapotunknak megfelelő tartalmakat is tud ajánlani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.