szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Máskor hónapok vagy évek kellenek ahhoz, hogy egy jégtáblán egy 10,5 km hosszú repedés keletkezzen. Egy most bemutatott esetben ehhez 5 perc is elég volt.

A Washingtoni Egyetem tudósai úgy vélik, az eddigi leggyorsabb jégrepedést sikerült rögzíteniük az Antarktiszon. Az AGU Advances folyóiratban megjelent friss publikációban azt írják, az antarktiszi jégtakarón egy 10,5 kilométer hosszú repedés keletkezett, ami másodpercenként 35 méterrel lett hosszabb – vagyis nagyjából 128 km/h-val repedt a jég.

Az esemény még 2012-ben történt a Pine Island Glacier jégshelfnél. Ez az Antarktisz leggyorsabban olvadó gleccsere, ami a teljes jégveszteség mintegy 25 százalékáért felelős. A Washingtoni Egyetem kutatói más tudósok által telepített érzékelők, valamint műholdképek segítségével rögzítették az eseményeket.

Olinger et al. / AGU Advances

Más repedések hónapok, vagy évek leforgása alatt keletkeznek. A most kielemzett eset bizonyítja, hogy ez villámgyorsan is megtörténhet – különösen azon a területen, ami egyébként is sebezhetőbb.

Stephanie Olinger, a tanulmány vezető szerzője szerint a hasadék egy olyan repedés, amely közvetlenül áthalad a jégshelfen. Az ilyen események gyakran előfutárai annak, hogy nagy jégdarabok szakadnak le a gleccserről, és zuhannak a tengerbe.

Már akkora a baj, hogy hónapokon belül eltűnhet a világ legnagyobb jéghegye, az A23a

Gyorsan olvad a világ legnagyobb jéghegye, az Antarktiszról leszakadt A23a - állapították meg a kutatók, akik az Eyos expedíciós vállalat hajójával vasárnap érték el az óriási jégtömböt.

A szakember szerint a jövőben külön figyelmet kell fordítaniuk az ilyen eseményekre, és megvizsgálni, hogy miként építhetik be ezt a jégtakarók változását leíró modellekbe.

A jégshelfről korábban egy akkora jéghegy szakadt le, mint fél Budapest.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.