szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Négy évtizedek dolgoznak az oxfordshire-i Joint European Torus nevű erőmű szakemberei azon, hogy közelebb kerüljön a világ a fúziós energia gyakorlati előnyeihez. Ez a létesítmény azonban ebben többé már nem segíthet.

Negyven évvel az indulás után az Egyesült Királyságban leállították a világ legnagyobb kísérleti fúziós erőművét. A Joint European Torus (JET) 1983-ban kezdte meg a működését az oxfordshire-i Culhamben. Már 2023-ban is tudható volt, hogy a működése a végéhez közeledik. Most le is állították a berendezést, amelynek teljes bontása a jelenlegi becslések alapján 2040-ig tarthat.

A BBC összefoglalója szerint a tokamak típusú kísérletű erőmű nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a jövőben valamikor képes legyen az emberiség a fúziós energia előállítására. A szerkezetet utoljára 2023. december 18-án kapcsolták be, akkor rekord mennyiségű energiát termelt.

A brit közszolgálati médium szerint tudományos körökben óriási figyelem kísérte a JET kifejlesztését. Ez volt ugyanis a világ első tokamak erőműve, amely képes a magfúzióra. A tokamak olyan berendezés, amely egy fánk alakú, elektromágnes által létrehozott mágneses mezőben képes a magas hőmérsékletű plazma tárolására. Ez több 150 millió Celisus-fokot jelent, ami még a Napnál is forróbb hőmérséklet. Ma már több ilyen kísérleti erőmű is létezik, 1983 előtt azonban egy sem volt.

Korlátlan energiatermelés: felavatták a világ legnagyobb fúziós reaktorát Japánban

A tervek szerint 2035-ben indíthatják el a Franciaországban épülő ITER-t, ami a világ legnagyobb és az első kereskedelmi léptékű fúziós erőműve lehet. Annak beüzemeléséhez is komoly segítség lehet a japánok most megnyílt fejlesztése, a JT-60SA.

A fúziós energiával foglalkozó tudósok 40 éven át dolgoztak a létesítményben, amely ez idő alatt 105 842 impulzust adott le.

Az utolsót 2023. december 18-án. Az egész 5 másodpercig tartott, ám ennyi idő alatt 69 megajoule energiát állított elő, ami 12 ezer ház áramellátásához elegendő.

Elképzelhető, mi történne, ha a folyamatot nem 5 másodpercig, hanem 5 órán vagy 5 napon át lehetne fenntartani.

Elkészítették a világ első szupermágnesét, egymilliószor erősebb a Föld mágneses terénél

A brit Tokamak Energy bejelentette, hogy elkészült a Demo4 nevű mágnese, ami képes a fúziós erőműben keletkező plazmát kontrollálni.

Bár a fúziós energia kutatása mostanában lesz igazán izgalmas, az erőmű leállítása – tervezett életciklusa végével – elkerülhetetlen volt. Az ott dolgozó kutatók úgy vélik, hogy az erőmű öröksége még hosszú évtizedeik fennmarad – már csak azért is, mert ott tesztelték például azokat az anyagokat, amelyeket a nemzetközi ITER-projekt fúziós reaktoránál is felhasználnak majd.

Bár a Brexit miatt az Egyesült Királyság nem fér majd hozzá az ITER-hez, a brit kormány 630 millió fontot, vagyis nagyjából 289,3 milliárd forintot különített el a STEP nevű brit erőmű megépítésére. Ezt 2040-ben szeretnék bekapcsolni, hogy kereskedelmi léptékben is képesek legyenek fúziós energiát előállítani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.