Megjött a friss adat: két év alatt negyedével drágultak a lakásbiztosítások

2024. márc 6. 12:25
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Illusztráció: pixabay.com

Illusztráció: pixabay.com

Emelkedő átlagdíjak és kárkifizetések jellemzik a több mint 3,3 millió szerződésből álló lakossági vagyonbiztosítási piacot. Az egyéni lakásbiztosítások tavaly 15 százalékkal, két év alatt pedig 26 százalékkal drágultak – derül ki a friss adatokat elemző Bank360.hu összegzéséből. Ezt próbálhatják meg most visszanyerni az ügyfelek a szerződéseik márciusi szabad felmondásával, ha az ajánlatok összehasonlításával számukra jobb jó ár-érték arányú lakásbiztosítást találnak.

Tavaly mintegy 15 százalékkal nőtt a lakásbiztosítások átlagos díja – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) most közzétett statisztikáiból. Az év végén 3,31 millió lakossági vagyonbiztosítási szerződést tartottak nyilván, ebből 2,62 millió volt a normál egyéni lakásbiztosítás, nem egészen 639 ezer szerződés kapcsolódott valamilyen jelzáloghitelhez, a társasházi biztosítások száma pedig megközelítette az 50 ezret.

A teljes díjbevétel a lakossági vagyonbiztosítási piacon 191,2 milliárd forint lett, bő 15 százalékkal magasabb, mint 2022-ben. Egy normál lakásbiztosítás átlagos díja 47,7 ezer forint volt, a hitelfedezethez kapcsolódó biztosításoknál ez az összeg már 65,7 ezer forintra nőtt, a társasházak pedig éves szinten csaknem 490 ezer forintot fizettek ki lakossági vagyonbiztosításra. Volt még néhány ezer egyéb vagyonbiztosítás is, ezek átlagos díja meghaladta a 13 ezer forintot. Az egyéni lakásbiztosítások átlagos díja az elmúlt két évben 26 százalékkal emelkedett.

Emelkednek a díjak, de van megoldás

Ahogy az 2023-ban is történt, az idén is emelhetik a biztosítók a lakásbiztosítások díját. 2023-ban a tarifák minden szerződéstípusnál nagyjából az előző évi inflációval azonos vagy annál kicsit nagyobb mértékben nőttek, a jegybanki adatok alapján 14,5-16 százalék között emelkedtek az egy szerződésre jutó átlagos díjak. 2023-ban 17,6 százalékos volt az átlagos infláció, várhatóan ezt is megpróbálják majd beépíteni a díjaikba a piaci szereplők.

Egy átlagos lakásbiztosításnál ez már 56 ezer forintos éves átlagos díjat jelentene, a hitelfedezethez kapcsolódó biztosításoknál 77 ezer, a társasháziaknál pedig 575 ezer forintot. Szerencsére a sebesen emelkedő díjak ellen most márciusban még felvehetik a harcot az ügyfelek, ha átnézik a biztosítók ajánlatait, és élnek a váltás lehetőségével hívja fel a figyelmet az online lakásbiztosítási kalkulátort is működtető Bank360.hu. Aki új biztosítást köt, annak egy évig biztosan már nem fog változni a biztosítási díja, 2025-ben pedig az indexálás várhatóan a 2024-es infláció alapján történik majd, vagyis jóval kisebb áremelkedés várható, mint az idén vagy 2023-ban.

Hitelfedezetnél ügyelni kell a folytonosságra

Azok is felmondhatják a lakásbiztosítást, akiknek jelzáloghitel vagy valamilyen állami támogatás van bejegyezve az ingatlanjára, például CSOK-ot vett fel, és ezáltal hitelbiztosítéki záradék van a biztosítási szerződésén. Ebben az esetben arra kell ügyelni, hogy meglévő hitel adatait az új biztosítási szerződésre is fel kell vezetni, és a dokumentumokat be kell mutatni a bank részére, ellenkező esetben a hitelintézet felmondhatja a kölcsönszerződést. Fontos továbbá, hogy a biztosítási fedezet folytonos legyen, vagyis a felmondott és az új biztosítási szerződés között ne legyen olyan időszak, amikor a biztosítottnak nincs lakásbiztosítása.

Hitelbiztosítéki záradék nélküli szerződésnél is jó, ha nincs szünet a régi és az új lakásbiztosítás között, bár komolyabb jogi következményekkel, például a hitelszerződés felmondásával ilyen esetben nem kell számolniuk az ügyfeleknek. Az viszont előfordulhat, hogy bizonyos kiegészítők – például a balesetbiztosítás – nem élnek már rögtön a szerződés első napjától, csak néhány hónapos várakozás után. Ráadásul elképzelhető, hogy éppen abban a néhány napban éri valamilyen kár az ingatlanát, amikor éppen nincs rá biztosítása.

Egyre több a kárkifizetés

A jegybank adatai szerint a lakossági vagyonbiztosításokra kifizetett károk is egyre nagyobbak. 2023-ban már csaknem 709 ezer káresemény történt, vagyis minden negyedik-ötödik szerződésre jutott kifizetés. Az egyéni ügyfelek negyede-ötöde legalább évente egyszer kért kártérítést, a társasházaknál átlagosan 2,3 káresemény volt 2023-ban.

Összesen 73 milliárd forint volt a kárráfordítás, ami azt jelenti, egy átlagos lakásbiztosítási kár esetében körülbelül 100 ezer forintot fizettek ki a biztosítók. Miközben a káresemények száma nem sokat változik, 600-700 ezer körül van évente, a kifizetések értéke tendenciaszerűen emelkedik. Öt-hat évvel ezelőtt például még csak 50-60 ezer forint körül volt egy átlagos lakásbiztosítási kár értéke – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

biztosítás

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

lakásbiztosítás ingatlan pénz bank hitel bank360