szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány és a jegybank közötti éles vita azonban vélhetően nem jelenti azt a lap szerint, hogy Matolcsynak idő előtt kellene távoznia az MNB éléről.

A kormány hónapok óta sürgeti a jegybankot, hogy agresszívebb kamatcsökkentést hajtson végre, és emelje ki az országot a recesszióból. Az ebből adódó feszültség nyílt konfliktusba torkollott. Az egykor Orbán Viktor jobbkezének számító Matolcsy György jegybankelnök éles konfrontációba keveredett a kormánnyal, vitájuk pedig a nyilvános szidalmazástól sem mentes.

A felek közötti bizalmatlanság olyan erős, hogy egy, a vitát ismerő forrás a Bloombergnek arról beszélt, szerinte minden érdemi kommunikáció megszakadt. Az eszkalálódó vita a magyarországi gazdaságpolitikai körökben tapasztalható működési zavarok új szintjét tárja fel, ami elbizonytalanította a befektetőket, és a forintot a mélybe taszította az euróhoz képest.

A központi bank hitelességének csorbulása jelenleg elfogadható ár lehet Orbán céljainak eléréséhez

– mondta Malin Rosengren, a Bluebay Asset Management portfóliómenedzsere a Bloombergnek, hozzátéve: „a hitelesség ilyen mértékű csorbulása azonban évekig destabilizálhatja a forintot”.

A viszály múlt héten érte el tetőpontját. Ahogy a hvg.hu elsőként megírta, a Pénzügyminisztérium kiterjesztené a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelőbizottságának jogköreit – egyebek mellett a jegybank Pallas Athéné alapítványának és annak cégeinek ellenőrzésére. A módosítás tervezete akkor került napvilágra, amikor az Európai Központi Bank (EKB) közzétette azzal kapcsolatos véleményét. A kormány jövő héten tárgyalhatja a módosítást.

A tervezet alaposan kiakasztotta Matolcsyt, aki a tőzsde díjátadóján tartott beszédében azt mondta: „a kormányzati döntések rejtve, burkoltan támadják a jegybank függetlenségét”. Ezek után rákanyarodott volt helyettese, a jelenlegi nemzetgazdasági miniszter Nagy Márton pocskondiázására. Ezzel kapcsolatban Enzo Puntillo, a Zuercher Kantonalbank adósságokért felelős vezetője elmondta, hogy „a központi bank elleni támadások mindig aggasztóak”, hiszen „sok gazdasági válság így kezdődik”.

Azonban két, a helyzetet ismerő személy arról beszélt a lapnak, hogy a kormány és a jegybank közötti vita vélhetően nem jelenti azt, hogy Matolcsynak idő előtt kellene távoznia az MNB éléről. Szerintük valószínűbb, hogy a kormány megvárja, míg lejár a mandátuma, és ekkor ültetik a helyére Varga Mihály pénzügyminisztert.