szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A helyi Solar Duck vállalat egy 5 MW-os naperőművet telepít Hollandia nyugati partjához.

Megkezdődtek a világ legnagyobb úszó naperőművének tervezési-építési munkálatai – számolt be róla az Interesting Engineering.

Az elmúlt években egyre inkább előtérbe kerültek a tengeren úszó napelemfarmok. A szárazföldön csak korlátozott mennyiségű területet lehet erre felhasználni, a tavakat és folyókat ilyesmi célra hasznosítható felülete is nagyon véges. Bár az élhető elképzelés, hogy az egyébként is vízhiánnyal küzdő területeken a csatornák fölé szereljék a napelemeket – ezzel csökkentve a párolgást –, az összes ilyen vizes terület csupán a Föld 0,2 százalékát teszi ki.

Ezért indult el egy olyan irányba a holland Solar Duck a tengerek irányába. Az olyan területeken, mint a Karib-térség, Japán, Dél-Korea vagy Omán nagyon sokat süt a Nap, a szél viszont alig fúj. Éppen ezért itt komoly potenciál van abban, hogy a tengerek felszínére telepítsék a naperőműveket, melyek segíthet csökkenteni az országok gázfüggőségét és szén-dioxid-kibocsátását.

Ilyen napelem kerülhet az ablakok helyére, nem akármilyen a hatékonysága

Soha nem volt még olyan hatékony egyetlen teljesen átlátszó, vagy legalább félig átlátszó napelem sem, mint amit dél-korai mérnökök most kifejlesztettek.

A Solar Duck 5 MW-os projektje nagyjából 8,4 millió euróba, mintegy 3,3 milliárd forintba kerül.

Az építkezés megkezdése előtt a projekt megvalósítására létrehozott konzorcium, a Nautical SUNRISE kiterjedt vizsgálatot folytat. Ebben szerepel az is, hogy mennyire stabil és megbízható egy ilyen farm, illetve, hogy milyen lehetőségek vannak a későbbi bővítésre. Ha a számok jó eredményt mutatnak, később egy gigawatt-léptékű erőmű építése sem kizárt.

Arról nem adtak hírt, hogy mikor kezdheti meg a termelést az erőmű.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.