szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Mátrai Erőmű-részesedés megvásárlásán és továbbpasszolásán a Mészáros-csoport nagyot kaszált, mind a mai napig nem világos, a kormány miért és miért úgy vetette meg az MVM-mel az erőművet, ahogy.

Végrehajtási eljárást kezdeményez az Energiaügyi Minisztériummal (EM) szemben Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője, mivel a tárca egy megnyert adatkiadási per ellenére csak kitakarásokkal küldte meg számára az MVM-mel kapcsolatos 2019-es és 2020-as tulajdonosi iratokat – tudta meg a Népszava az ellenzéki politikustól. Emellett ismeretlen tettes ellen, közérdekű adattal visszaélés gyanúja miatt büntetőfeljelentést is tett.

Tóth Bertalan azért kíváncsi – a dokumentumokat 2020 eleje óta igyekszik megszerezni – az állami MVM-mel kapcsolatos tulajdonosi iratokra, mert ekkor vásárolta meg az állami energiavállalat Mészáros Lőrinc érdekeltségéből a Mátrai Erőművet.

A politikus álláspontja szerint a Kúria döntése alapján a minisztériumnak kitakarások nélkül kellene kiadnia az iratokat. Ehhez képest az EM csak kitakarásokkal küldte meg a 2019–2020-as határozatokat. Mellékelt levelükben ebbéli eljárásukat számos – így az adatok minősítésére és kiadási korlátaira, a köztulajdonú társaságokra és a pénzügyekre – vonatkozó szabállyal, illetve például nemzetbiztonsági, üzleti, műszaki és külügyi érdekeikkel magyarázzák.

Az MVM 17,4 milliárd forintot fizetett az erőmű-részesedésért. Az ügylet részletei mind a mai napig nem világosak, de nagyon úgy tűnik, hogy ez tiszta nyereség volt a Mészáros-csoport számára, amely pár évvel korábban szerezte meg a részesedést a német RWE-től.

Egy kicsit kevesebb került Mészároshoz a közösből, mint korábban gondolhattuk

Mészáros Lőrincék mégsem lapátolták ki a híres-hírhedt osztalékot a Mátrai Erőműből, a pénz bennragadt a céghálóban: az állami MVM-hez került. A brutális tavalyi veszteséget leginkább a szenes energiatermelés leállításának előre hozása indokolta.