szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Petr Bystron, az AfD képviselője és külügyi szóvivője a német Bundestagban, akinek a pártvezetés ultimátumot küldött, hogy csütörtökön délután két óráig írásban adjon magyarázatot az ügyben való érintettségére.

Megvan az első politikus, aki belebukhat az európai szélsőjobbot megrázó orosz propagandahálózat botrányába – derül ki a Politico cikkéből.

A portál ugyanis megszerezte azt a levelet, amelyben a német szélsőjobboldali párt, az Alternative für Deutschland (AfD) vezetése ultimátumot adott tulajdon parlamenti képviselőjének, Petr Bystronnak (képünkön), aki emellett a párt külügyi szóvivője is. Az AfD vezetői azt követelték a politikustól, hogy csütörtökön délután kettőig írásban közölje, hogy kapott-e pénzt az oroszoktól, illetve egyúttal arra is adjon magyarázatot, hogy miként keveredett bele az ügybe.

Ugyan a levélben nem neveztek meg konkrét intézkedéseket arra az esetre, ha Bystron adós maradna a válaszokkal, ahogyan arra sem, ha elismerné, hogy valóban pénzt fogadott el az oroszoktól. Azt azonban a párt egy másik parlamenti képviselője, Maximilian Krah elmondta a Welt magazinnak, hogy amíg az ügyet nem sikerül tisztázni, addig nem látják szívesen Bystront a pártrendezvényeken.

Bystron maga azt állítja, hogy nem fogadott el pénzt azért, hogy oroszpárti propagandát folytasson és azt követelte a cseh hatóságoktól, hogy szolgáljanak bizonyítékokkal ennek ellenkezőjére.

A német politikus esete az első kézzel fogható következménye annak az egész Európát átfogó orosz propagandahálózatnak, amit még a cseh külügyminisztérium hozott nyilvánosságra. Az ország hírszerzői ugyanis több olyan európai politikusról szereztek tudomást, akik pénzt fogadtak el egy oroszpárti médiavállalkozástól annak érdekében, hogy a Kreml narratíváját képviseljék. A politikusok neveit ugyanakkor a cseh hírszerzés egyelőre nem hozta nyilvánosságra.

A Bystronnak írt levél az első jele annak, hogy a botránynak komoly politikai következményei is lehetnek, mivel ő azon kevés politikusok egyike, akit megneveztek, mint az ügy érintettjét. Ez is azért történhetett meg, mert a cseh hatóságok állítólag rendelkeznek egy olyan hangfelvétellel, ami bizonyítja, hogy Bystron tényleg pénzt fogadott el azért, hogy a hálózat orosz állami támogatásból működő szócsövének, a Voice of Europe-nak a rendelkezésére bocsássa magát.

Bystron nem reagált a Politico megkeresésére, a közösségi médiaoldalán azonban igyekezett annyival elintézni a vádakat, hogy kampány van.

Korábban a hvg360 tárta fel, hogy az ügy magyarországi vonatkozását két itt élő francia állampolgár, a szélsőjobboldali körökben jól ismert Nicolas de Lamberterie és Almássy Ferenc adják, akik közül az utóbbi egy a Mi Hazánkhoz húzó egyszemélyes híroldalt is üzemeltet Visegrád Post néven. Arról egyelőre nincs tudomásunk, hogy magyar politikus kapott volna bármilyen címen is pénzt az oroszoktól. Eleve az akció lényege nem is a politikusoknak való pénzosztás volt, a forrásokat ehelyett az orosz propaganda felerősítésére használták.

Így kerültek a kémelhárítás látókörébe az orosz propagandahálózat magyarországi leágazásai

Magyarországon a szuverenitás védelme kimerül az ellenzék és a független sajtó vizsgálatában, egzecíroztatásában. Pedig a saját portájuk előtt is lenne mit söprögetniük a Rogán Antal befolyása alatt álló magyarországi titkosszolgálatoknak – derül ki egy nemzetközi elemzésből.