szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kínai kutatók fontos lépést tettek a mesterséges intelligencia szélesebb körben történő terjesztésében. Kitalálták ugyanis, hogyan érhetik el, hogy rekordteljesítmény mellett minden eddiginél kevesebb energiát fogyasszanak a mesterséges intelligenciához szükséges chipek. Utóbbi különösen fontos szempont most, amikor az MI térnyerése miatt kezd egyre fenntarthatatlanabb szintekre emelkedni a technológia áramszükséglete.

Terjed a mesterséges intelligencia (MI) és így egyre nagyobb szükség van a hozzájuk készült chipekre. Ezek az áramkörök azonban pazarlóan bánnak az energiával, ami sok helyen vissza is veti a használatukat. Így hiba hozna a betegségek elleni küzdelemtől a mindennapok kényelméig sok téren jelentős előrelépést az MI, fenntarthatatlanná válhat a használata.

A Kínai Elektronikai Tudományos és Technológiai Egyetem szakemberei megpróbáltak új algoritmusokkal és az architektúrák optimalizálásával úrrá lenni ezen a problémán. De nemcsak úgy egyszerűen úrrá lettek rajta, hanem sikerült nekik megalkotniuk a világ legenergiahatékonyabb, okoseszközökbe is beültethető mesterséges intelligencia chipjeit.

Éppen a vesztébe rohan a világ, vagy valami egészen másról van itt szó?

Miközben a digitalizáció és a fenntarthatóság, állítják az iparág szereplői, kéz a kézben járnak, a valóságban, ha egyet lépünk a színfalak mögé, kiderül, hogy az újabb és újabb, egyre több számítási kapacitást igénylő technológiák bevezetésével egyre inkább terheljük a természetet. De mi történik, ha nemcsak a színfalak mögé lépünk, hanem egyet előre is?

Két megoldással is kirukkoltak, és ezeket nemrégiben be is mutatták a chiptervező iparág legrangosabb konferenciáján, a szilárdtest-áramkörök éves globális találkozóján, az ISSCC 2024-en. Az egyik chipet okoseszközök hangvezérléséhez tervezték, a kulcsszófelderítésben és a hangszóró-ellenőrzésben szánnak neki szerepet. Nagy előnye, hogy képes megoldani a szabványos hangfelismerő rendszerek problémáit. Ezektől eltérően ugyanis pontosan képes felismerni a beszédét még zajos környezetben is. Ez a képesség pedig növeli hatékonyságát és megbízhatóságát valós helyzetekben, amikor a cél a felhasználó hangjának felismerése. A mikrochip 95 százalékot meghaladó pontosságot mutat csendes és 90 százalékos pontosságot zajos környezetben. A chip mindössze egy négyzetcentiméteres. Kis méretének és alacsony energiafogyasztásának köszönhetően így számos eszközbe integrálható, megbízható hangvezérlési funkcióval.

A kutatók másik, viselhető eszközökhöz tervezett mikrochipje egy kritikus egészségügyi szükségletet céloz meg: az epilepsziában szenvedők rohamainak észlelését, ami lehetővé teheti, hogy a betegek szükség esetén azonnali orvosi ellátást kapjanak. Kiemelkedő funkciója a speciális átképzési algoritmus, amely pontos előrejelzéseket készít kiterjedt rohamadatok nélkül (amelyeknek a begyűjtése időigényes és költséges módszer).

Techovedas

A megoldás figyelemre méltó, 98 százalékos pontosságot ért el az előre betanított mesterségesintelligencia-modell optimalizálásával. Mielőtt a beteg használni kezdené a készüléket, mindössze egy kétperces kalibrációs folyamatra van szükség. A kutatók szívesen emlegetik a chip kivételes átlagos, körülbelül 0,07 mikrojoule-os felismerési energiafogyasztását, aminek köszönhetően állítólag a legenergiahatékonyabb konstrukció a világon. A chippel felszerelt modult a rohamészlelésen kívül máshol is felhasználhatják, például az agy-számítógép kapcsolatok és az alváskövetés területén.

Ezeknek az ultraalacsony fogyasztású mesterséges intelligencia chipeknek a bemutatása paradigmaváltást jelent az MI-technológiában: lehetőségek sokaságát tárja fel a különböző területeken.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.