szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ausztriában sincs kolbászból a kerítés, még ha munkaerőhiánnyal is küzdenek a téli szezon elején.

Borravalóval akár 4-5 ezer eurót (kb. másfél-kétmillió forintot) is megkereshet az, aki elmegy vendégmunkásnak Ausztriába a téli szezonra – írja a Pénzcentrum. Ehhez ráadásul még a nyelvtudás sem feltétlenül szükséges, ugyanakkor annak hiányában nem kevés kockázatot is vállal az ember.

A portálnak nyilatkozó szakértők szerint a borravalón van a hangsúly, mivel rendszerint Ausztriában minimálbérre jelentik be a vendéglátásban dolgozó munkaerőt és gyakori, hogy az adott helyen biztosítanak neki olcsó szállást is. A buktató annyi, hogy ott addig van maradása a dolgozónak, amíg el nem bocsátják, ha ez megtörténik a szállást is azonnal el kell hagyni. Fontos tehát, hogy az embernek mindig legyen annyi pénze, amiből egy hazautat meg tud oldani.

 

"A magyarországi álláshirdetések 15 százaléka Ausztriába szól"

Egyre inkább érződik az osztrák munkaerőpiac elszívó hatása, a határ mentén élők pedig egyre nyitottabbak - mondta a hvg360-nak a Trenkwalder munkaerő-kölcsönző és -közvetítő kereskedelmi igazgatója, Nógrádi József. Sokan eleve kint kezdenek dolgozni. Többekkel beszéltünk, akik már évek óta ingáznak a két ország között, elmesélték, milyen beszólásokat hallanak, miért nem egyszerű tanárként benzinkúton dolgozni, illetve miért nem derogál ápolónőként mosogatni a reptéren.

Már csak azért is, mert van, hogy valakit az első hónapjában, a próbaideje alatt elbocsátanak. Fontos továbbá előre alaposan megismerni a munkaszerződést, akár e-mailben átkérni az utazás előtt és figyelmesen átolvasni, „majd összevetni az ágazati kollektív szerződéssel. Abban részletesen megtaláljuk, hogy a meglévő tapasztalattal az adott szektorban mennyi fizetés jár. Ezeket érdemes összenézni” – mondta a portálnak Anett Weinzierl HR-szakértő.

A munka nehézségéről pedig dr. Nagy Levente Béla Ausztriában élő ügyvéd beszélt a portálnak: „Megéri, de ez egy kemény meló, nem egy könnyű egy hüttében dolgozni. Ott van az ember magason, nincsen olyan szociális élete. Ha szórakozni szeretne az ember, ott azért jóval drágább, mint mondjuk Bécsben. Ha persze csak dolgozol és a lakásban vagy, akkor jól keresel, de azért egy szezon akár lehet 5 hónap is, azért az hosszú így.”

A legnagyobb munkaerőhiány az ország síparadicsomaival rendelkező tartományokban, tehát Salzburgban és Tirolban van, ahonnan 4-4 ezer ember is hiányzik, összességében a turizmus területén országszerte 21 500 munkahely betöltetlen.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.