szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az aktív eutanáziát 2019-ben tette törvényessé az olasz alkotmánybíróság döntése.

Egy 55 éves trieszti nő az első, aki a nemzeti egészségügyi szolgálat közvetlen segítségével hajtott végre asszisztált öngyilkosságot - írja az olasz Ansa hírügynökség.

Az asszisztált öngyilkosságra november 28-án került sor, a meg nem nevezett, szklerózis multiplexben szenvedő nő halálos gyógyszert magába fecskendezve követett el öngyilkosságot.

Olaszországban tavaly egy 44 éves, autóbalesetben lebénult férfi volt az első, aki asszisztált öngyilkosságot követett el, de azt még nem támogatta az olasz társadalombiztosítás.

Az olasz alkotmánybíróságnak 2019-es döntése szerint az eutanázia megengedett, ha a beteg ítélőképességének teljes birtokában van és gyógyíthatatlan, fájdalmas betegségben szenved. Ennek értelmében eddig 5 asszisztált öngyilkosság történt Olaszországban.

Magyarországon az eutanázia kérdése az ALS-sel diagnosztizált, halálos beteg Karsai Dániel ügye miatt került előtérbe. Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, november 27-én kezdődött Strasbourgban a méltóságteljes halálhoz való jogáért küzdő alkotmányjogász pere.

A HVG a per előtt vitát kezdeményezett, törekedve arra, hogy átfogó képet mutasson az életvégi döntésekkel és az eutanáziával kapcsolatos dilemmákról, gondolatokról, illetve a Mediánnal felmérette a kérdés társadalmi támogatottságát:

Medián: A magyarok kétharmada elfogadná a „kegyes halál" lehetőségét

A kormánypárti szavazók több mint fele támogatja az eutanázia valamilyen formáját.

Karsai azóta népszavazást is kezdeményezett a kérdésben.