Reggelire whisky, ebédre pezsgő, vacsorára brandy – Winston Churchillt több mint hatvan színész játszotta már el, mindig iszákosnak ábrázolták

2023. nov 30. 10:52
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Churchill szerepében Gary Oldman (Fotó: UIP-DUNA Film)

Churchill szerepében Gary Oldman (Fotó: UIP-DUNA Film)

Winston Churhcill kétségtelenül Európa egyik legnagyobb hatású politikusa volt, legendás stratéga és államférfi, akinek életét, főként háborús éveit, számos filmalkotás dolgozta már fel, több mint hatvan színész játszotta már máig izgalmas alakját. A legemlékezetesebb kétségkívül Gary Oldman portréja A legsötétebb órában, de jó pár említésre érdemes mozi készült az Egyesült Királyság kétszeres miniszterelnökéről, aki 149 évvel ezelőtt, ezen a napon, 1874. november 30-án született.

Politikus, történész, miniszterelnök (1940–1945 és 1951–1955 között), kivételes képességű szónok, államférfi, stratéga, már ifjúként katona, haditudósító - és mint a zsenik általában, rendkívül nehéz természetű, de roppant humoros, metszően intelligens, bár gyakorta szétszórt, ám politikai és stratégiai kérdésekben mindig pengeéles és határozott volt Winston Churchill. Több mint ötven évig volt kormányzati szereplő, ötven könyvet írt, amiért Nobel-díjat kapott, négy háborúban szerzett érdemeket – leszámítva Gallipolit –, és ötszáz festményt alkotott, amelyek ma már elképesztő összegekért mennek el.

A britek talán legnagyobb formátumú politikusa, Sir Winston Churchill a XX. században kétszer is miniszterelnök lehetett hazájában / Fotó: Gettyimages

A britek talán legnagyobb formátumú politikusa, Sir Winston Churchill a XX. században kétszer is miniszterelnök lehetett hazájában / Fotó: Gettyimages

Churchill lenyűgöző karakterét, ellentmondásos jellemét a 2018-as A legsötétebb órában Gary Oldman igyekezett érzékletesen megragadni. Reggelire első a szivar, rögtön utána egy whiskyt hajt fel. Az ágyba kapott reggelihez csak addig nyúl, amíg arrébb tolja, hogy kikászálódjon az ágyból. Ebédhez egy üveg pezsgő, vacsorához még egy... aztán jöhet a brandy és a jó portói hajnalig! „A kerékpárom sem bíznám rá" – hümmög lemondóan a filmben az egyik kormánytag, miután megtudja, Neville Chamberlain lemondása után bizony a szigetország következő miniszterelnökét Winston Churchillnek fogják hívni. Briliáns elmének tartják, de iszákosnak. Mogorvának, aki ráadásul túl makacs is. Száz ötlete támad egy nap, ebből négy jó, kilencvenhat veszélyes.

A filmben még VI. György király (Ben Mendelsohn) is kelletlenül kéri fel kormányalakításra 1940. május 10-én – váratlan is egy 65 esztendős férfit erre kérni, de kénytelen volt megtenni, hiszen háborúban tapasztalt, kemény stratégára volt szükség. A nácik leigázták Nyugat-Európát, 1940 májusára egészen a tengerpartig szorították vissza a francia és angol csapatokat, így minden esély megvolt egy Anglia elleni invázióra. Churchill volt az ember erre a feladatra, miközben saját pártja összeesküvést szőtt ellene.

Jelleméről egyébként ő maga árul el sokat Joe Wright filmjében, a sofőrjének elejtve: „Tudja, hogy sosem ültem buszon? Sosem álltam sorba kenyérért, azt hiszem, tojást tudok főzni, de csak mert láttam, hogy csinálják. Egyszer próbáltam a földalattin utazni, a sztrájk ideje alatt, lementem, eltévedtem, rögtön feljöttem. Rettenetes volt."

Rá sem lehet ismerni Gary Oldmanre (Fotó UIP-Duna Film)

Rá sem lehet ismerni Gary Oldmanre (Fotó UIP-Duna Film)

A film egyik kulcsmomentuma, amikor az idő szorításában egyre frusztráltabb miniszterelnök végül felszáll a földalattira. Itt simul ki egy sor bizonytalansága arról a dilemmáról, valóban engednie-e kell-e a kabinet nyomásának és elfogadni a béketárgyalás lehetőségét a németekkel, miközben Churchill konokul kitartott ez ellen, hiszen átlátta, hogy a náci hadi gépezet néhány afrikai gyarmat átadásával nem fog megelégedni, térdre akarja kényszeríteni az angolokat. Még a külügyminisztere is a lemondásával zsarolja a miniszterelnököt, ha nem hajlandó engedni. Az emberek, az istenadta nép - amelynek véleményére olyannyira adott a valódi Churchill is - ezen a metrón pedig megerősítették: nem szabad bedőlni Hitlernek és hajlandóak az utolsó vérükig harcolni Angliáért. A legsötétebb óra esszenciája ez az időszak: míg a háborús miniszterelnök lényegében minden támogatás nélkül akarja megváltoztatni a történelem menetét, a kétségbeesést azonban feloldja, hogy nem lehet egyedül, ha a nép vele van.

Oldman egyébként diktafonnal gyakorolt, hogy vissza tudja adni a hangszínét, a lélektani és intellektuális motivációkat kereste, hogy aprólékosan felépítse a figurát. A Cuji Kazuhiro által tervezett maszk elrakása naponta három, az eltávolítása két órát tett ki. A film utolsó jelenetében Gary Oldman eltökélt, szenvedéllyel – a valóságosnál lényegesen több energiával – teli játéka ad katarzist, a parlamentben 1940. június 4-én elmondott híres győzelmi beszéddel:

„El fogunk menni a végsőkig. Harcolni fogunk Franciaországban, harcolni fogunk a tengereken és óceánokon, harcolni fogunk egyre növekvő bizalommal és növekvő erővel a levegőben, megvédjük szigetünket, bármibe kerüljön, harcolni fogunk a partokon, harcolni fogunk a leszállópályákon, harcolni fogunk a mezőkön és az utcákon, harcolni fogunk a hegyekben; sohasem adjuk meg magunkat".

Gary Oldman:

Az eredeti beszéd:

Így történhetett, hogy ugyan bő 300 ezer brit katonát civilek segítségével kellett Dunqerque-től hazamenekíteni, mégis a nemzet megmentőjeként ünnepelték Churchillt a kitartásáért, meg nem alkuvásáért – hiszen egy magát feladó nép többé sosem emelkedhet fel.

Ez utóbbiról ugyan már nem szól A legsötétebb óra, ám a néhai miniszterelnök életét feldolgozó számos alkotás, így a kilenc évvel korábbi, az HBO által készített Churchill háborúja (Into The Storm, 2008) erre is kitér. Ebben az Erőszakikből, a Guardistából vagy A sziget szellemeiből ismert ír nagyágyú, Brendan Gleeson alakítja Churchillt. Az eredeti hangsávokat hallva az mindenképp elmondható, hogy Gleeson sokkal inkább visszaadja Churchill sokszor mérsékelten artikuláló, nem ritkán motyogó, elnyújtott hangját, Oldmanéhez képest játéka komorabb, kevésbé telített humorral és bájjal. De ez az alkotás már kitér arra, Churchill magánéletét mennyire megviselték a háborús évek, felesége - akivel 1908-ban, Churchill 34 éves korában házasodtak össze -, az imádott Clemmie kitartott mellette a végsőkig, még akkor is, amikor a mellőzöttség, az elveszített választás már elviselhetetlenül mogorvává és modortalanná tette a volt kormányfőt.

Érdekesség, hogy Hitler egyik alkotásban sem jelenik meg – kizárólag archív felvételeken –, Sztálin azonban szövetségesként megjelenik rendes jelenetben is a Churchill háborújában.

Churchill háborúja - az HBO Maxon mefgtekinthető

Churchill háborúja - az HBO Maxon mefgtekinthető

Ilyen volt Churchillként Brendan Gleeson:

Több mint 60 színész játszotta el

Mint írtuk, Churchill életét számtalan alkotás dolgozta fel. Ezek közül három is elérhető az HBO Maxon, A legsötétebb óra és a Churchill háborúja mellett megtalálható a 2002-es Gomolygó viharfelhők (ismert még A brit oroszlán címen is), amelyben Albert Finney mogorva, elviselhetetlen, iszákos politikusként ábrázolja a volt pénzügyminisztert, aki hatvanévesen – 1934-ben veszi fel a fonalat a film – ifjú háborús éveire a legbüszkébb és még nagyon vágyik egy komoly, nagy kormányzati szerepre.

Szintén a politikus fiatal éveire koncentrál Richard Attenborough 1972-es klasszikus drámája, A fiatal Churchill (melyet a miniszterelnök memoárja alapján írt), miként a zseniális paródia 2004-ből, Az ifjú Churchill kalandjai Christian Slaterrel, amiben a brit királyi udvar és a háborús kormány is leginkább idiótákból és árulókból áll. A filmben Adolf Hitler beköltözik a Buckingham-palotába és azt tervezi, hogy beházasodik a Windsorok közé.

Az utóbbi évtizedekben pedig számos olyan alkotás született, amiben mellékszereplőként ugyan, de felbukkan Winston Churchill – mindenképpen kiemelkedik John Lithgow alakítása A koronában, de láthattuk Timothy Spallt is a szivarozó kormányfőként A király beszédében (2010), s miniszterelnökként Churchill bízza meg Alan Turing matematikust a Kódjátszmában (2014) azzal, hogy fejtse meg a nácik kódolt hadi üzeneteit.

John Lithgow mint Winston Churchill A koronában / Fotó: Netflix

John Lithgow mint Winston Churchill A koronában / Fotó: Netflix

Churchillt így vagy úgy, de ezidáig már több mint hatvan színész játszotta el. Végezetül álljon itt egy anekdota arról, amikor a London utcáin sétálgató Churchill és felesége egy utcaseprőbe botlik. Clementine szóba elegyedik a férfival, a volt miniszterelnök inkább tovább sétál, de később megkérdezi tőle, hogy miről beszélgettek olyan sokáig, mire Clementine felfedi, hogy egykor a férfi szerelmes volt belé. Erre Churchill: „Ha feleségül mentél volna hozzá, ma egy utcaseprő felesége lennél". Mire a felesége: „Drágám, ha feleségül mentem volna hozzá, ma ő lenne a miniszterelnök".

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

Winston Churchill

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget

A Blikk videói között megtalálható minden ami érdekelheti olvasóinkat. Legyen szó a legnagyobb A kategóriás sztárokról, a tévés showműsorok kulisszatitkairól vagy éppen a legújabb közéleti és politikai hírekről. A Blikk TV stúdiójában egymásnak adják a kilincset a legismertebb és legszórakoztatóbb vendégek és politikusok akik tabuk nélkül válaszolnak műsorvezetőink kérdéseire. Műsoraink a Blikk.hu-n és a Blikk TV YouTube-csatornáján tekinthetők meg.

Winston Churchill Gary Oldman Filmklikk