szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A pénz a reptér vásárlására kell.

A Magyar Állam 100 százalékos tulajdonában álló Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. megállapodásokat kötött a Yettel Magyarország Zrt. és a Yettel Real Estate Hungary Zrt. 25 százalékos tulajdonrészének, valamint a CETIN Hungary Zrt. 20 százalékos tulajdonrészének értékesítéséről – jelentette be a Gazdaságfejlesztési Minisztérium. A tulajdonrészt a PPF-Csoporthoz tartozó TMT Hungary Holdco B.V. holland holdingtársaság vásárolta meg.

Mielőtt valaki találgatna, a GFM közleményében is jelzi: „az ügylettel keletkező bevételt az állam a budapesti repülőtér visszavásárlásának finanszírozásához fogja felhasználni”.

A GFM közleményében kiemelte: a magyar állam nem száll ki a telekommunikációs ágazatból, hiszen a Corvinuson keresztül továbbra is 29,5 százalékos részesedéssel rendelkezik a Vodafone Magyarországban.

Jelezték azt is, hogy a tulajdonosi struktúra változása a Yettel ügyfeleit közvetlenül nem érinti, a lakossági és az üzleti ügyfelek a társaság szolgáltatásait a továbbiakban is változatlan formában vehetik igénybe.

A magyar állam még 2019-ben szállt be az Antenna Hungárián keresztül a Telenor Magyarországba, később értékesítette az Antenna Hungáriát, így az a részesedés a 4iG-hoz került. Idén márciusban egy részvénycsere révén került vissza az állam az azóta már Yettel átkeresztelt társaságba, amikor az Antenna Hungária tulajdonrészét megszerezte a Vodafone-ban levő 19,5 százalékos részesedésért.

A magyar állam a reptérvásárlás érdekében már értékesítette a 15 százalékos Erste-részesedését, emeltek egy nagyot a 2028. május 22-én lejáró dollárkötvény-állományon, valamint szinte majdnem kiszálltak az egyik legismertebb biztosítótársaságból, a magyar VIG-nél a 45 százalékos részesedésüket 10 százalékra csökkentették. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter október elején nyilatkozta, hogy el kell adni néhány dolgot ahhoz, hogy a Budapest Airport megint magyar kézbe kerüljön, akkor az év végét tűzte ki célul az üzlet megvalósításáig.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.